1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Mısır Hindistan'dan buğday ithal edecek
Mısır Hindistan'dan buğday ithal edecek

Mısır Hindistan'dan buğday ithal edecek

Mısır Tarım Bakanlığı'ndan bir heyet, tahıl kalitelerini ve bitki sağlığı sertfikalarını incelemek üzere Hindistan'a gitti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Mısır'ın Hindistan'dan buğday ithal etmeyi düşündüğü bildirildi.

Mısır Tarım Bakanlığı'ndan bir heyet, tahıl kalitelerini ve bitki sağlığı sertfikalarını incelemek üzere Hindistan'a gitti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hindistan buğdayı alımlarının tedarikçilerin ihalelerdeki teklif ettiği miktarlara bağlı olduğu belirtildi.

Dünyanın en büyük buğday ithalatçısı olan Mısır'ın ihale defterinde 16 ülke bulunuyor.

Fakat ülke konumuna yakınlığı, kalitesi ve uygun fiyatları sebebiyle Mısır, Karadeniz bölgesinde üretilen buğdayı tercih ediyor.

Hindistan ise Rusya-Ukrayna krizinin meydana getirdiği buğday pazarında oluşan boşluktan yararlanmak istiyor. Fazla buğday stokuna rağmen, lojistik konusundaki sorunlar ve kalitedeki yetersizlikler, Hindistan'ın dünya pazarında yer edinmesini engelliyor.

Reuters'a konuşan Hindistan Gıda Bakanlığı üst düzey yetkilisi Sudhanshu Pandey, "Mısır heyetinin burada bulunması, Hindistan'dan buğday almak konusunda ciddi olduklarını gösteriyor." dedi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle dünya genelinde buğday arzında kesintiler meydana gelmişti. Tedarik zincirlerindeki aksaklıklar ve artan buğday fiyatları sebebiyle Mısır'da ekmek krizi yaşanmıştı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler