Mısır ile Etiyopya arasındaki baraj krizi savaşa neden olabilir mi?

Mısır ile Etiyopya arasındaki baraj krizi savaşa neden olabilir mi?

Etiyopya'nın Nil üzerine inşa ettiği barajda su tutma kapasitesini artıracağını açıklaması üzerine Mısır Nil'in suyu düşerse savaş ilan ederiz açıklamasında bulundu.

Etiyopya'nın Mısır'dan geçen Nil Nehri'ni besleyen iki koldan biri olan Mavi Nil Nehri üzerindeki 'Rönesans Barajı' projesi kapsamında biriktirilecek suyun, bir yıllık hacimden iki yıllık hacime çıkaracağını açıklaması Mısır ile Etiyopya arasındaki tansiyonu daha da yükseltti.

"Nehrin debisinin düşmesi savaş nedeni"

Mısır, Nil Nehri'nin kendileri için hayati önemini vurgulayarak nehrin debisinin düşmesini savaş sebebi sayacaklarını açıkladı. Etiyopya ise tarihten bu yana Mavi Nil Nehri üzerindeki doğal haklarını kullanmadıklarını, Mavi Nil Nehri'nin kaynağı olan ülke olarak bundan sonra kullanacaklarını açıkladı.

Mısır ile Sudan birlikte hareket ediyor

Mavi Nil Nehri'nin geçtiği başka bir ülke olan ve Etiyopya ile sorunlu geçmişiyle bilinen Sudan da Etiyopya'nın bu barajla su biriktirme hacmini artırma kararına sert tepki gösterdi.

Mısır barajı bombalayacak mı?

Mısır ve Sudan bu konuda beraber hareket ettiğinden Etiyopya, Sudan'ın hava sahasını açmasıyla Mısır uçaklarının Rönesans Barajı'nı bombalamasından endişe ediyor. Üstelik barajın Sudan sınırına yakın olması böyle bir saldırı ihtimalini de kolaylaştırıyor.

Fakat bu bombardıman ihtimalini zorlaştıran tek etken sadece uluslararası kamuoyundan doğacak tepki değil. Barajın bombardımanla yıkılması durumunda Etiyopya'nın bu baraj kapsamında biriktirdiği suların Mavi Nil Nehri'nde yol açacağı selin, Sudan ve Mısır'ı vurabilecek olması da böyle bir saldırı ihtimalini düşürüyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.