1. HABERLER

  2. DOĞU AKDENİZ

  3. Mısır ile Yunanistan arasında deniz anlaşması
Mısır ile Yunanistan arasında deniz anlaşması

Mısır ile Yunanistan arasında deniz anlaşması

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Devlet Başkanı Sisi'nin Dünya Kupası'ndaki "tarihi" tokalaşmasının ardından Mısır'a giderek bir dizi anlaşma imzaladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Mısırlı mevkidaşı Semih Şükrü ile görüşen Dendias, uzun süredir devam eden ikili ve stratejik ilişkilerin yanı sıra Doğu Akdeniz, Libya ve Orta Doğu gibi bölgesel ve uluslararası gelişmeleri de değerlendirdiklerini açıkladı.

Görüşmenin ardından iki ülke arasında havacılık, denizcilik arama ve kurtarma alanında iş birliği ile tarım sektöründe mevsimlik işçi çalıştırma konularında bir dizi anlaşma imzalandı

Dendias-Şükrü görüşmesinin Katar'da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası açılış töreninde Türkiye ile Mısır arasındaki 'buzların kırıldığı' tokalaşmanın ardından gelmesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Devlet Başkanı Dünya Kupası'nın açılışı sırasında verilen bir resepsiyonda ayak üstü görüşmesi iki ülke arasındaki tarihi bağları derinleştirme niyetlerinin teyidi olarak normalleşme sürecinde önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Tokalaşmanın ardından Erdoğan "Bir süreç başlayabilir demiştik. Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki önce bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst düzey görüşmelerle iyi bir noktaya taşıyalım istiyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de petrol arama çalışmaları sonucu başlayan krizinin derinleşmesiyle birlikte stratejik işbirliğine yönelen Mısır ve Yunanistan enerji ve güvenlik başta olmak üzere birçok alanında iş birliğini arttırıyor.

Kaynak: Euronews

280.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum