Mısır Ordusu, Gazze sınırında 12 tüneli daha yıktı

Mısır Ordusu, Gazze sınırında 12 tüneli daha yıktı

Mısır ordusu, yaptığı açıklamada 18-28 Aralık 2016 tarihleri arasında Gazze Şeridi sınırında 12 yeni tünelin yıkıldığını ifade etti.

Mısır ordusu sözcüsü Albay Tamir Er-Rıfai, sosyal paylaşım sitelerinden Facebook'taki sayfasında yaptığı açıklamada, Sınır Muhafızları'nın Kuzey Sina vilayetinde sınır bölgesinde bulunan 12 tüneli yıktığını söyledi.

Mısır ordusu, 2015 yılı Eylül ayı ortalarından itibaren Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki sınır bölgesinde bulunan tünellere deniz suyu pompalamaya başladı.

Mısır'dan Gazze Şeridi'ne ticaret malları ve gıda maddeleri sokmakta kullanılan tüneller, İsrail'in 2006 yılında Gazze Şeridi'ne abluka uygulamaya başlamasıyla birlikte ortaya çıktı ve ablukayla boğulmak istenen Gazze halkı için adeta nefes borusu işlevi gördü.

Mısır ordusu, meşru cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle devrilmesinin ardından Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukayı ağırlaştırarak tünelleri yıkmaya ve Rafah Kapısı'nı istisnai haller dışında kapalı tutmaya başladı.

Kaynak: Palinfo

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.