1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Mısır Türkiye'ye karşı Arap Birliği'ni olağanüstü toplantıya çağırdı
Mısır Türkiye'ye karşı Arap Birliği'ni olağanüstü toplantıya çağırdı

Mısır Türkiye'ye karşı Arap Birliği'ni olağanüstü toplantıya çağırdı

Mısır, Türkiye’nin başlattığı 'Barış Pınarı Harekatı'na karşı Arap Birliği’ni olağanüstü toplantıya çağırdı.

A+A-

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada "Mısır, Türkiye’nin Suriye topraklarına düzenlediği saldırıyı en güçlü şekilde kınadı.” denildi. Bakanlık “kardeş Arap devletinin egemenliğine yönelik operasyonun küstah ve kabul edilemez bir saldırı" olduğunu bildirdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Arap Birliği üyelerini olağanüstü toplantıya çağırdığını da açıkladı.

Türkiye'nin günlerdir konuşulan Suriye'nin kuzeydoğusundaki askeri operasyonu çarşamba günü başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat'ın doğusundaki operasyonun başladığını sosyal medya üzerinden duyurdu. Erdoğan, "TSK, Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı 'Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır." dedi.

Arap Birliği'nin amacı, Arap ülkeleri arasındaki işbirliği ve dayanışmayı güçlendirmek ve Arap dünyasını ilgilendiren konularda ortak tutum geliştirmek. Örgütün üyeleri ise şu ülkeler: Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Cezayir, Cibuti, Fas, Filistin, Irak, Katar, Komorlar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Mısır, Moritanya, Oman, Somali, Sudan, Suriye (Üyeliği askıya alınmıştır), Suudi Arabistan, Tunus, Ürdün ve Yemen.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler