1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Mısırlı Hıristiyanlar Sisi'den pişman
Mısırlı Hıristiyanlar Sisi'den pişman

Mısırlı Hıristiyanlar Sisi'den pişman

Sisi'nin darbesini sevinçle karşılayan Mısırlı Hıristiyanlar hayal kırıklığı içerisinde.

A+A-

Dünya Bülteni'nde yer alan habere göre; Mısır'da Kıptilerin Sisi aşkı bitti. Mısır nüfusunun yüzde 10'unu oluşturan Hristiyanlar, darbenin dördüncü yılına girilirken büyük hayal kırıklığına uğradı. Mısır'da seçimlerle iktidara gelen Muhammed Mursi'nin darbeyle devrilmesine büyük desten veren Hristiyan örgütler ve STK'lar şimdi çok rahatsız ve bu rahatsızlıklarını da dile getirmeye başladılar

Foreign Policy'de bir yazı kaleme alan Johannes Makar, "Mursi devrildiğinde Hristiyanların neredeyse tamamı darbeye destek verdi hatta Sisi'nin cennetten gönderildiğine inandı. Ancak Sisi'nin adaletsizlikleri giderememesi hayal kırıklığına yol açtı. Çoğu Hristiyan, Sisi'nin vaatlerinin başarısız olduğunu düşünüyor. Bir zamanlar Sisi'nin büyük destekçisi olan Kıptiler artık, Kahire hükümetine meydan okuyor" ifadelerini kullandı.

Johannes Makar'ın Mısır'daki Hıristiyanlarla yaptığı görüşmelerden derlediği bilgilere göre, Hıristiyanlar kendilerini ülkenin ikinci sınıf vatandaşı olarak görüyor. Otoriter liderlerin yönetimi altındaki Hıristiyan toplum kilise ve katedarl inşatı sırasında bürokratik engellerle karşılaşıyor.

Makar yazısında, Mursi'nin iktidara geldikten sonra ise kilise inşaatlarına onay verdiğinin altını çiziyor.

KIPTİLER ŞİMDİ SİSİ'NİN HEDEFİNİ SORGULUYOR

Mısır'da son dönemde yaşanan şiddet olaylarıyla birlikte Hıristiyanlar arasında 'Sisi'ye karşı muhalefetin' ciddi oranda arttığı belirtiliyor. Kliselerdeki din adamları ise rejimle işbirliği yapıyor ve bu da kilise cemaatinin ciddi tepkilerine sebep oluyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.