'Modern' Avrupa, sığınmacıyı prangalara vurdu

'Modern' Avrupa, sığınmacıyı prangalara vurdu

Sınır kapısında çıkan arbede sonrası gözaltına alınan Suriyeli, "terörizm" suçundan dolayı 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Macaristan-Sırbistan sınır kapısında polis ile sığınmacılar arasında çıkan arbede sonrası gözaltına alınan Suriyeli, terörizm suçundan dolayı 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Olay 16 Eylül 2015'te gerçekleşmişti.

AA'nın haberine göre; kararda, sanığın polislerden sınır kapısının iki saat içinde açılmaması halinde polisler tarafından kurulan kordonu yıkmakla tehdit ettiği, sınırda toplanan kalabalığa megafon ile seslendiği ve üç kez polislere bazı şeyler attığı ve yasa dışı bir şekilde Macaristan'a girdiği belirtildi.

Aile fertlerini güvenli ve meşru bir şekilde götürmek istediğini bunda başarılı olamayınca Macar sınırına geldiğini belirten Suriyeli ise sınır kapısındaki arbedede yer almadığını, sadece aile üyelerine yardım etmeye çalıştığını, "terörist" olmadığını ve Macar kanunlarını hiçbir zaman ihlal etmek istemediğini söyledi.

Ömür boyu Macaristan'a giriş yasağı konulan Suriyeli, en erken cezasının üçte ikilik süresini tamamladığı takdirde cezaevinden çıkabilecek.

Sanığın ellerinin ve ayaklarının kelepçeli bir şekilde mahkeme salonuna getirilmesi dikkati çekti.

Protesto gösterileri başladı

Macaristan'da, terör suçlamasıyla 10 yıl hapse mahkum edilen ve pranga ile mahkemeye getirilen Suriyeli Ahmed H.'nın serbest bırakılması için düzenlenen protesto gösterisine yüzlerce kişi katıldı.

Gösteriye katılan yüzlerce kişi, Blaha Lujza Meydanı'ndan Madach Meydanı'na kadar yürüdü.

Eylemciler, ''Ahmet'e özgürlük, bugün Ahmet, yarın sen'' sloganları attı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.