1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Mossad'ın eski başkanı: İsrail İran'a saldırmadan önce iki kez düşünmeli
Mossad'ın eski başkanı: İsrail İran'a saldırmadan önce iki kez düşünmeli

Mossad'ın eski başkanı: İsrail İran'a saldırmadan önce iki kez düşünmeli

Mossad eski başkanı Tamir Pardo İsrail'in İran'a nasıl bir saldırı düzenlemesi gerektiğine dair tavsiyelerde bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İsrail'in ünlü istihbarat teşkilatı Mossad'ın eski başkanı Tamir Pardo İsrail'in İran'a saldırma konusunu iki kez düşünmesi gerektiği uyarısında bulundu.

"Tamamen yok etmeli"

Mossad'ın eski başkanı Tamir Pardo Reichman Üniversitesi'nin Herzliya'daki Politika ve Strateji Enstitüsü konferansında düzenlenen bir panelde İsrail'in güvenliği ve İran konusunda açıklamalarda bulundu. Pardo, Tel Aviv'in İran'ın nükleer tesislerine, onları tamamen yok etme kapasitesine sahip olmadığı sürece saldırmaktan kaçınması gerektiğini söyledi.

İsrail'in İran'ın nükleer tesislerine düzenleyeceği muhtemel bir saldırıyı 1981'de Irak'ın nükleer santral inşaatına ve 2007'de ayrıntıları halen ortaya çıkmamakla beraber Suriye'de inşa edildiği iddia edilen nükleer bir tesise saldırılarıyla kıyaslayan Pardo, İran'a saldırının bu kadar kolay olmayacağını vurguladı.

Misilleme uyarısı

Pardo, İran'ın İsrail'e oldukça uzak olmasının iki ülkenin de birbirine saldırısını aslında zorlaştırdığını, bundan da önemli olarak İran'ın balistik füzelerle saldırı kapasitesinin 1981'deki Irak'tan ve 2007'deki Suriye'den çok daha fazla olduğunu belirterek İran'a bir saldırının ancak tüm nükleer tesislerinin ve balistik füzelerinin imha edileceği şekilde olması gerektiğini, aksi takdirde İran'ın da İsrail'e çok tehlikeli bir misillemede bulunabileceği uyarısında bulundu.

Aynı panelde konuşan eski Mossad başkanlarından Amos Yadlin ise ilginç bulunan bir çıkış yaparak ABD ve İran arasındaki 2015 anlaşmasını övüp 2018'de ABD eski başkanı Donald Trump'ın bu anlaşmadan çekilmesini eleştirdi.

Yadlin 2015'teki anlaşmayla İran'ın nükleer gelişimini durdurğunu ama 2018'de ABD'nin bu anlaşmadan çekilip İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamasıyla İran'ın nükleer gelişimini sürdürdüğünü belirtti.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum