1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Muhalifler Astana’ya katılacak
Muhalifler Astana’ya katılacak

Muhalifler Astana’ya katılacak

Suriyeli bir muhalif yetkili, Rusya ve Türkiye’nin desteklediği Astana’daki Suriye barış görüşmelerine katılmaya karar verdiklerini söyledi.

A+A-

Daha önce rejimin ateşkes ihlâllerini durdurmadığı sürece Astana’ya gitmeyeceklerini belirten gruplar, bu sefer, ateşkes ihlalleri konusunu Astana’da görüşmeye karar verdi.

Muhalif grupların henüz sözcü tayin etmediği için adının açıklanmaması kaydıyla Reuters’e bilgi veren muhalif yetkili, Astana’da kendilerini temsil eden heyeti belirleme sürecinde olduklarını ifade etti. Silahlı muhalif gruplardan Fastakim’in yetkilisi Zekeriya Malahifci’ye göre, bu heyet Cenevre müzakere heyetinden farklı olacak.

"Silahlı gruplar Astana’ya gidecek ve orada görüşeceği ilk konu, ateşkes ve rejimin ateşkes ihlalleri olacak."

Malahifci, "Grupların çoğu Astana’ya gitmeye karar verdi. Görüşmeler, ateşkes, insani yardım çalışmaları ve tutukluların serbest bırakılması ile ilgili olacak" açıklamasını yaptı.

Malahifci, oluşturulacak müzakere heyetinin Yüksek Müzakere Heyeti ile koordinasyonlu bir şekilde belirleneceğini ancak Rusların askeri alana odaklandıkları için bu heyetin farklı olacağını belirtti.

Astana görüşmelerinin 23 Ocak’ta yapılması ön gürlüyor.

Yüksek Müzakere Heyeti'nden Astana'ya yeşil ışık

Esed rejimi karşıtı muhaliflerin siyasi ve askeri kanatlarının 2015’in sonunda Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da kurduğu Yüksek Müzakere Heyeti (YMH), Cumartesi günü yaptığı açıklamada Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak barış görüşmelerine destek verdiklerini açıklamıştı.

YMH, Astana’yı, Cenevre’de Şubat ayında planlanan barış görüşmelerinin bir ön hazırlığı olarak kabul ettiğini de ifade etti.

Kaynak: Reuters

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.