1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Muhaliflerden uçaksavar füzesi talebi
Muhaliflerden uçaksavar füzesi talebi

Muhaliflerden uçaksavar füzesi talebi

Suriyeli muhalifler, dost ülkelerden kendilerine rejim uçaklarına karşı koyabilmek için uçaksavar füzeleri vermelerini talep etti

A+A-

Suriye'nin muhalif siyasi gruplarından Yüksek Müzakere Komitesi, "muhaliflerin dostlarını, Halep'i hedef alan hava saldırılarına karşı koymak için muhaliflere uçaksavar füzesi vermeye" davet etti.

Suudi Arabistan başkentinde iki gündür devam eden görüşmelerde şemsiye grup Yüksek Müzakere Komitesi, Beşşar Esed ve müttefiklerinin "imha edilmiş bölgeler" siyasetini kınadı. Grup sözcüsü Salim El Meslet, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada "kardeş ülkeleri ve dostlarımızı, muhaliflere uygulanan gelişmiş silah ambargosunu kaldırmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

ABD'nin Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap müttefikleri, Suriye muhalefetine "MANPADS" olarak da bilinen, omuzdan atmalı uçaksavar füzesi verilmesini istemişti.

Söz konusu haberlerin yanı sıra, "üst düzey bir kaynağa göre Suudi Arabistan ve Katar'ın Halep'e bu gibi silahlar göndereceği" iddia edildi. Suriye helikopterlerinin gökten "yağmaya başlayacağı" söylendi.

Bu kaynağa göre "ABD, Suriyeli muhaliflere Ürdün ve Türkiye üzerinden uçaksavar gönderilmesine yeşil ışık yaktı." Muhaliflere yalnızca rejim hava araçlarını hedef almaları telkin edilecek fakat buna itaat edip etmeyecekleri belli değil.

Batı ve Arap müttefikleri bu silahların, Suriye'nin ötesinde ajandaları olan grupların eline geçmesinden endişe duyuyor. Zira söz konusu silahlar hava taşımacılığı için ciddi bir tehdit teşkil etme kapasitesine sahip. Daha önceden ABD destekli muhaliflere verilen güdümlü tanksavar füzeleri, Batı tarafından "radikal" olarak nitelenen grupların eline geçmişti.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.