1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mustafa Kemal'in fotoğrafına 'uygunsuz hareketler yapan' çocuk cezaevine gönderildi
Mustafa Kemal'in fotoğrafına 'uygunsuz hareketler yapan' çocuk cezaevine gönderildi

Mustafa Kemal'in fotoğrafına 'uygunsuz hareketler yapan' çocuk cezaevine gönderildi

Mustafa Kemal'in fotoğrafına yönelik uygunsuz hareketler yapan liseli çocuk tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İstanbul'da Mustafa Kemal'in fotoğrafına müstehcen hareketler sergileyen lise öğrencisinin görüntüleri sosyal medyada belli bir grubun tepkisini çekmişti.

Ardından gözaltına alınan çocuk hakkında tutuklama kararı verilmişti.

17 yaşındaki liseli çocuk tutuklanarak cezaevine gönderildiği bildirildi.

Çocuk, savcılık ifadesinden sonra, "Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" ve "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçlarından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edildi. Anadolu 4. Sulh Ceza Hâkimliği A.E.S.'nin tutuklanmasına karar verdi. A.E.S., cezaevine gönderildi.

Çocuk, hâkimlikteki ifadesinde, "Bahse konu videoda görüleceği üzere biz tamamen oyun oynuyorduk. Oyun içeriğini anlatacak olursak kağıtlar ve fotoğraflar görünmeyecek şekilde dizilir. Her birimiz sırayla bir fotoğrafı seçeriz. Muhtelif hareketler yaparız. Ben hareketi yaptığım sırada fotoğrafın Mustafa Kemal Atatürk olduğunu bilmiyordum. Pişmanım. Bu şekilde başkaca fotoğraflarda video alınan birçok arkadaşımın görüntüleri vardır. Bu da bana denk geldi. Tekrar pişmanım. Yaptığımın ne kadar ayıp olduğunun farkındayım" dedi.

Tutuklama kararı veren 4. Sulh Ceza Hâkimliği tutuklamanın gerekçesini şu sözlerle anlattı:

"Her milletin kaderini mücadelesi belirler, mücadelesini ise kahramanlar tayin eder. Bir kişinin kahraman olacağını olaylar değil, tarih karar verir. Eşsiz Türk tarihi içerisinde bu milletin milli ve manevi huzurunda baş üstünde yer etmiş bir kişiye onun fotoğrafı aracılığıyla hakaret edilmesi ilgili kişiye zarar veremeyeceği gibi mensubu olduğu bu aziz milletin kendisine ve ilkelerine daha bir azimle sahip çıkmasına vesile olur. Bu doğrultuda şüphelinin Türk milletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e karşı yapmış olduğu eylemin onun eşsiz hatırasına hakaret mahiyetinde olduğu bu hususun dosyadaki görüntülerle sabit olduğu..."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
6 Yorum