1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Musul eski valisine 'Türkiye'ye istihbarat vermekten' tutuklama kararı
Musul eski valisine 'Türkiye'ye istihbarat vermekten' tutuklama kararı

Musul eski valisine 'Türkiye'ye istihbarat vermekten' tutuklama kararı

Bağdat yönetimi, Musul Valisi Nuceyfi için tutuklama kararı çıkardı. Nuceyfi, Ninova Muhafızları'nın komutanı olarak da biliniyor.

A+A-

Bağdat'taki mahkeme, Musul'un başkent olduğu Ninova Eyaleti'nin eski valisi Esil el Nuceyfi'nin, "yabancı bir devlet ile istihbarat bilgisi paylaşmak" suçlamasıyla tutuklanmasına karar verdi.

Adalet Bakanlığı sözcüsü, perşembe günü yaptığı açıklamada eski valinin Türkiye'nin Irak'ta asker konuşlandırmasını mümkün hale getirdiğini kaydetti. Eski vali el Nuceyfi hakkında eyalet meclisinden üç milletvekilinin 2015 yılında suç duyurusunda bulunması üzerine soruşturma başlatılmıştı.

El Nuceyfi'nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Erbil'de kaldığı belirtildi. Sünni politikacı el Nuceyfi'nin hakkında tutuklama kararı çıkarılması ülkede Şiiler ile Sünniler arasındaki gerginliği arttıracağı tahmin ediliyor. Ülkedeki Sünniler, Şii ağırlıklı Bağdat yönetimi tarafından baskı altında olduklarını öne sürüyor.

"Bölgede Türkiye'ye ihtiyaç var"

Nuceyfi ayrıca, Türkiye'nin eğitim verdiği Ninova Muhafızları'nın komutanı olarak da biliniyor.

Nuceyfi, "Askeri mücadelede olmasa da, savaşın uzaması ve kontrolden çıkması ihtimaline karşılık, Türkiye gibi güçlü bir ordunun durumu bastırmak için burada olmasına ihtiyaç var. PKK'nın ve Haşdi Şaabi'nin sahneye çıkması ihtimaline karşılık, yine Türkiye'ye ihtiyaç var. Koalisyonun burada kara gücü yok. Sadece Türkiye'nin var" ifadelerini kullanmıştı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.