1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Musul için 'gerçek savaş' yeni başlıyor
Musul için 'gerçek savaş' yeni başlıyor

Musul için 'gerçek savaş' yeni başlıyor

Canlı bombalar, yanan alanlar, fosfor bombaları... Musul'da cephe hattında durum o kadar karmaşık ki "her an her şey olabilir".

A+A-

Iraklı ve Kürt güçler Musul şehrinin doğusunda cephe hattına ciddi takviyeler yapıyor. Askerlerin çoğu sevinçten yerinde duramıyor gözükse de gizli bir kaygı da mevcut durumda. En yakın IŞİD mevkileri 2 kilometre mesafede.

 

Iraklı ve Kürt güçler, topçu ateşine ve canlı bomba saldırılarına karşı ise korunmasız. IŞİD her an saldırılar düzenlemeye açık. Zerihvan Kürt Tümeni Beşinci Alay'da subay olan Mukaddem Said "En büyük sorunumuz intihar saldırıları, bombalı araçlar ve mayınlar. Buralarda her şey mayınlanmış, kesinlikle her şey. İlerleyişimizin iki gündür bu kadar yavaş olma sebebi bu. Askerlerimiz kasabaları ve köyleri temizlemek zorunda. Ancak bundan sonra devam edebiliriz" şeklinde konuştu.

 


IŞİD tarafından koalisyon güçlerine saldırı için kullanılan bir pickup

Amerikan uçakları da saldırıya destek oluyor. Ana icraatları şehir ve çevresindeki IŞİD mevkilerini bombalamak. Zaman zaman, ağır topçu birlikleri de Irak'ın en büyük ikinci şehrine yönelik bombardımana katılıyor. Her yerden dumanların yükseldiği gözüküyor.

 

Son üç gündür, en az 12 köy hava saldırılarıyla tamamen yerle bir edildi. Yerle bir edilen bu bölgeler "özgürleştirilmiş" sayılıyor.

 


Şii milisler Musul Operasyonu'ndaki en büyük gücü oluşturuyor:


Köylerde kalan çocuklar, başıboş ahır hayvanları ve duvarlardaki IŞİD yazıları dikkat çekiyor. Yeni bombalanmış yollardaki bomba kraterleri parçalanmış hayvan cesetleriyle çevrili. Etrafta patlamamış roketler ve bombalar da dikkati çekiyor. Operasyon ile ilgili haber yapmaya çalışan gazeteciler de kimi zaman çatışmaların ortasında kalabiliyor. Özellikle bir araç kullanmak, gazeteciler için oldukça tehlikeli.

 


Bağdat hükümeti askerleri Musul'un 60 km güneyinde (19 Ekim 2016)

Birçok yerde askerler siperler kazmış vaziyette. Siper kazmaya uygun olmayan kumlar üzerinde ise yükseltilmiş tümsekler dikkat çekiyor. Kilometrelerce uzunluktaki çim ve arazi, savaş uçaklarını engelleme amacıyla IŞİD tarafından ateşe verilmiş durumda. Sıcak rüzgârlar çöl kumları üzerinden esiyor. Kolay hedef olma ihtimali bakımından çok riskli olsa da, birkaç Black Hawk helikopteri havada tur atıyor.

Yoğunluk hayatları tehlikeye atıyor

Cephe hattıyla cephe gerisin arasında her yönden gelen kaotik bir trafik var. Cephe hattında en az ihtiyaç olan şey bu şekilde bir izdiham. IŞİD mevzilerinden gelecek bir el bombası veya roket dahi onlarca askerin ölmesine neden olabilir.

 


Iraklı köylüler Kayyare'de ateşe verilen yerlerden geçiyor. (19 Ekim 2016)

Peşmerge güçleri ve Irak hükümetine bağlı birlikler tarafından kontrol edilen cephe hattına takviye birlikler gelmeye devam ediyor. Yani gelen kişilerin çoğunluğu, yalnızca eline bir silah alan ve IŞİD ile savaşmaya gelen gönüllüler. Erbil'den Musul'a uzanan yol 2003 yılında Musul'un düştüğü günleri anımsatıyor.

Cephe yaşamında kaos

Mukaddem Said, IŞİD karşıtı güçlerin şimdiye kadar "iyi iş çıkardığına" inanıyor. Fakat Musul savaşı uzun ve zor olacak. Said şöyle konuştu: "Şu anda biz durduk. Sadece Irak ordusu ilerleyebilir. Bu Erbil ile Bağdat arasında varılan anlaşma. Saygı duyacağımız bir anlaşma bu."

 

Eğer anlaşmaya sadık kalınırsa, Peşmerge güçleri ve Şii milisler de Musul şehir merkezine girmeyecek. Fakat cephe hattında durum o kadar karmaşık ki her an her şey olabilir.

 


Musul'a ilerleyen Peşmerge birlikleri

 

Peşmerge, Irak hükümeti askerleri, Şii militanlar ve gönüllülerden oluşan, sayısı 30 bine yakın askeri gücüne sahip operasyonu tam olarak kimin yönettiği belli değil. Said "tüm birlikler iyi bir işbirliği içerisinde, kimse bir diğerini tahkir edici hareket etmiyor. Ortak bir düşman var. IŞİD'e bağlı tüm birlikler geldiğimizi görür görmez dağılıyor. Sonra intihar saldırganlarını yolluyorlar. Bizden korkuyorlar. Savaşta neler yapabileceğimizi iyi biliyorlar. Onların üstesinden nasıl geleceğimizi iyi biliyoruz" ifadelerini kullansa da, şehri hedef alan saldırıların hala daha ciddi bir ilerlemeyi sağlayamadığı ortada.

Gerçek savaş yeni başlıyor

Peşmerge kendisine boşaltılan ve yıkılan evlerde geçici sığınaklar yapıyor. Çevrede ABD orijinli askeri araçlar görülebiliyor. Birçoğuna el yapımı plaka zırhlar monte edilmiş. Cephe hattında çekilen fotoğraflar kıyamet sonrası senaryoları olan filmleri aratmıyor.

 


Tel El Tibah yakınlarındaki Irak güçleri. (19 Ekim 2016)

 

Irak güçleri ve Peşmerge erken zafer naraları, bayraklar ve yerel savaş şarkıları eşliğinde Musul'a ilerlemeye çalışıyor. Birçoğu 80'ler ve 90'larda yaşanan savaşlarda tecrübe kazanmış. Irak ordusunun yaş ortalaması Peşmerge güçlerinden daha az. Genç ve gönüllü güçlerin mühim bir kısmı, ağır şekilde mayınlanan ve tünellerle dolu şehre girilmesi için ilk saflarda birer piyon görevi görecek. Çatışmalar daha başlamadan, saldıran güçler erken bir zafer ilan etse de savaş çetin olacak. Musul'da savaş daha yeni başlıyor.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.