Musul Operasyonu Ne Zaman Başlayacak?

Musul Operasyonu Ne Zaman Başlayacak?

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile Musul operasyonunu yürüten koalisyon sözcüsü operasyonla ilgili çelişkili açıklamalar yaptı.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ramazan ayı başlamadan IŞİD'in kontrolündeki Musul’u kuşatma altına alacak güçlerin konumlanacağını söyledi ancak IŞİD karşıtı operasyonları yürüten uluslararası koalisyonun Amerikalı sözcüsü, kuşatmanın 5 hafta içinde mümkün olmadığını belirtti.

Carter, Senato Tahsisatlar Komitesi’nde “2017 Savunma Bütçesi” konulu oturumda IŞİD’e karşı yapılan operasyonlara ilişkin konuştu.

IŞİD’e karşı Musul’da yapılacak operasyonların ramazan öncesi başlayacağını belirten Carter, “Ramadi ve Hit sonrasındaki atacağımız yeni adım, ramazan başlamadan Musul’u kuşatma altına alacak güçlerin yerlerini alması olacak.” dedi.

Carter, “Irak güvenlik güçleri güneyden gelecek. Peşmerge’ye bağlı iki tugay ise kuzeyden gelecek” şeklinde konuştu.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun IŞİD'e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren ise Pentagon'daki gazetecilere Bağdat'tan yaptığı bilgilendirmede, planlarının Musul’u kuşatarak almak olduğunu ancak kuşatmanın ramazan öncesi mümkün olmayacağını söyledi.

Şu anda yaptıkları operasyonların Rakka ve Musul arasındaki bağlantıyı kesmek için yürütüldüğünü belirten Warren, “Şu anda hava operasyonlarıyla onların alanlarını daraltmaya çalışıyoruz. Bu onların tedarik yollarını kesmeyi, havadan ve karadan iletişimlerini engellemeyi amaçlıyor.”

Savunma Bakanı Carter’ın Musul’un ramazan öncesi kuşatılacağına ilişkin açıklaması hatırlatılan Warren, bunun belirtilen sürede mümkün olmadığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.