Musul'da 16 bin sivil yerinden oldu

Musul'da 16 bin sivil yerinden oldu

Musul operasyonu başladığından bu yana 2 bin 761 aileye mensup 16 bin 566 sivil yerinden oldu

Dünya Bülteni'nin haberine göre; Birleşmiş Milletler (BM), Musul'u IŞİD'ten alma operasyonu başladığından bu yana 2 bin 761 aileye mensup 16 bin 566 sivilin yerlerinden edildiğini açıkladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Irak ve Suriye konusundaki Basın Sözcüsü Matthew Saltmarsh, Musul'dan kaçan siviller için Musul'un kuzeyinde barınak kapasitesini artırdıklarını söyledi.

Saltmarsh, BMMYK'nin bölgede inşa ettiği "Amalla" ve "Zelikan" insani kamplarının 4 bin aileyi ağırlamak için hazır olduğunu aktardı.Bölgede toplam 120 bin kapasiteli 11 insani kamp açmayı planladıklarını belirten Saltmarsh, uluslararası toplumdan talep edilen gerekli finansmanın sağlanması durumunda 600 bin kişiye barınak imkanı tedarik edebileceklerini ifade etti.

"16 BİN 566 İNSAN YERLERİNDEN EDİLDİ"

Saltmarsh, Musul'da operasyonun başlamasından bu yana toplam 2 bin 761 aileye mensup 16 bin 566 insanın yerlerini terketmek zorunda kaldığına bildirerek, "Musul'un güneyindeki Şura ve doğusundaki Başika'da dünden bu yana 327 aileye mensup yaklaşık 2 bin kişi yerlerinden edildi." dedi.

Suriye'nin kuzey doğusunda inşa ettikleri Al Hol Kamp'ının da mevcut şartlarda 15 bin insana ev sahipliği yapabileceğini anlatan Saltmarsh, kamp tamamen hazır hale gelince 50 bin kişiyi barındıracağını kaydetti.Sözcü Saltmarsh, söz konusu kampa sivillerin bilinmeyen çöl yollarından 15 gün yürüyerek ancak ulaşabildiklerini ve halen kampta 956 Iraklının bulunduğunu sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.