“Musul'da 600 bin çocuk ateş hattında kalabilir”

“Musul'da 600 bin çocuk ateş hattında kalabilir”

Save The Children, Musul’a yapılması beklenen askerî operasyon nedeniyle 600 bin çocuğun ateş altında kalabileceğine dâir uyarıda bulundu.

ABD liderliğindeki koalisyonun Irak’ın Musul kentini IŞİD’in elinden geri almak için hazırlandığı operasyonun bu ay sonunda başlayabileceği belirtiliyor.

Musul’da yarısı çocuk olmak üzere bir milyondan fazla insan yaşıyor.

Uluslararası yardım kuruluşu Save The Children (Çocukları Kurtarın) ise IŞİD ve koalisyon güçlerine çağrı yaparak, Musul ve çevresinde, ailelerin çatışmalardan kaçabilmek için kullanabileceği güvenli yolların oluşturulmasından emin olunmasını istedi.

“Yüz Binlerce Çocuğun Hayatı Tehlikede”

Örgütün Musul sorumlusu Tarık Kadir de, kente saldırının yüz binlerce çocuğun hayatını tehlikeye atacağını söyledi.

Kadir BBC’ye yaptığı açıklamada “Çocuklar konusunda en büyük korkumuz saldırılar başladığında savaşan tarafların cepheleri arasında kalmaları, ihtiyaçlarının karşılanamaması ve güvenliklerinin sağlanamaması.” dedi.

“Ailelerin Güvenliğine Öncelik Verilmeli”

Save The Children’ın Irak Direktörü Maurizio Crivallero de “Aileler imkânsız bir karar vermek zorunda. Eğer kalırlarsa çocukları çapraz ateş altında kalacak, ilaç ve gıda olmaksızın hayatta kalmaya çalışacaklar. Eğer kaçmaya karar verirlerse pek çok grup savaşçının, keskin nişancının ve mayınların arasından kaçmaları gerekecek.” dedi.

Crivallero, “Tehlikede olan çocukların sayısı bugün Manchester büyüklüğündeki bir kenti doldurabilir. Tüm taraflar ailelerin kaçması için güvenli yol imkânını sağlamalı. Kaçan ailelerin güvenliğine öncelik verilmeli ve hayatta kalırlarsa koruma sağlanmalı.” diye konuştu.

Kaynak: BBC Türkçe

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.