"Musul'da takvimin önündeyiz"

"Musul'da takvimin önündeyiz"

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook, Washington’da Musul harekatına ilişkin bilgileri basın mensuplarıyla paylaştı.

Irak’ın ikinci büyük şehri Musul’u ele geçirmek için başlatılan operasyonun ilk gününde "planlanan takvimin önüne geçildiği" açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook, Washington’da Musul harekatına ilişkin bilgileri basın mensuplarıyla paylaştı. "IŞİD’in bölgede varlığını sürdürerek savaşıp savaşamayacağını görmeleri gerektiğini" belirten Cook operasyonun "zaman alabileceğini" kaydetti: “İlk veriler Iraklı güçlerin şu ana dek hedeflerine büyük ölçüde ulaştığı ve bu ilk gün için planlanan takvimin önüne geçtiği yönünde. Bu Iraklıların planına göre işliyor, fakat henüz erken.”

IŞİD’in 2014’ten beri kontrol altında tuttuğu Musul’u geri almak için önceki gece başlayan operasyonda 54 bin Iraklı askere ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon güçleri de havadan destek veriyor.

30 bin civarında Kürt peşmerge gücünün de katıldığı harekatın başından beri Musul’a 20 km mesafedeki dokuz köy IŞİD’den temizlenmiş durumda.

Kaynak: Euronews Türkçe

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.