Musul'da yüz binlerce kişi sussuz kaldı

Musul'da yüz binlerce kişi sussuz kaldı

Musul’da ABD öncülüğündeki koalisyon ve IŞİD arasında devam eden çatışmalar sonucunda su şebekesi hasar gördü.

17 Ekim’de başlatılan Musul’u kurtarma operasyonu kapsamında kentin doğu mahallelerinde Irak güvenlik güçleri ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Savaş, kentin büyük bir kısmında su kesintisine yol açtı. Bu kesinti, bir buçuk milyon sivilin yaşadığı tahmin edilen kent sakinlerinin yüzde 40’ını etkiledi. Yaklaşık 650 bin sivil susuz kaldı.

Musul’un merkezi olduğu Ninova Eyaleti Yerel Meclisi Üyesi Husam Abar, kentteki durumu ‘bir insani felaketle karşı karşıyayız’ diyerek özetledi.

Abar, kentte bir buçuk milyon kişinin yaşadığını hatırlatarak bu insanların su, elektrik ve sağlık hizmetleri ile gıda malzemeleri gibi temel ihtiyaçlara erişimlerinin olmadığını kaydetti.

BM’nin Musul operasyonunun başlamasıyla göç etmesini beklediği 200 bin sivilden sadece 3’te biri evlerini terk etti.

Ancak temiz içme suyu sıkıntısıyla sivillerin Musul’da kalması zorlaşacak.

Musul’un Hadra semtinde AFP haber ajansına konuşan, 45 yaşındaki Um Ahraf “Su yok. Kuyulardan su içiyoruz. Oradan su tuzlu geliyor. İçmeden önce kaynatmak zorundayız” dedi.

6’ıncı haftasını geride bırakan Musul operasyonu kapsamında ordu komutanları, Musul’un doğusunun yüzde 40’ını IŞİD’in elinden aldıklarını söylüyor.

Bağdat, sivillerin evde kalmasını istemişti

Bağdat yönetimi, operasyonun başında Musul’daki sivillere seslenerek onlara göç etmeme ve evlerinde kalma çağrısını yapmıştı. Zira yönetimin ve BM dâhil yardım kuruluşlarının hazırladığı sığınmacı kamplarının, bir buçuk milyon sivili ağırlama kapasitesi yok.

Musul’un doğusundan haber aktaran Al Jazeera Muhabiri Hüda Abdülhamit, Musul kentinin içindeki yerleşim alanlarına iyice yayılan operasyonun büyük bir şehir savaşına dönüştüğünü söylüyor:

“Kentte çok sayıda sivilin olması askeri operasyonu yavaşlatıyor. Kentten çıkmayı başaran siviller, bu harekâtın daha erken başlaması gerektiği kanaatinde”

"Operasyon ne kadar sürerse aileler o kadar zor durumda olacak"

İnsani yardım çalışanları, kentte tam anlamıyla bir kuşatmanın olduğunu ve askeri operasyon uzadıkça sivillerin daha çok zarar göreceğini söylüyor.

BM Irak İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande, “Ana kaynaklarımız, kentte fakir ailelerin sofralarında yeterli yemek bulundurmak konusunda zorluk çekiyor”  ifadesini kullandı ve operasyonun uzamasından endişeli olduklarını belirtti:

“Bu çok endişe verici. En kötü ihtimalle, Musul’da zaten zor durumda olan ailelerin kendilerini daha da kasvetli şartlarda bulacağını ön görüyoruz. Musul’u kurtarmak ne kadar uzun sürerse aileler o kadar zor durumda kalacak.”

Kaynak: AFP, Reuters Al Jazeera

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.