1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Musul'dan sonra hedef Halep mi olacak?
Musul'dan sonra hedef Halep mi olacak?

Musul'dan sonra hedef Halep mi olacak?

Irak eski Başbakanı Nuri Maliki, "Geliyoruz Ninova" adının kullanıldığı Musul operasyonunu Suriye ve Yemen'e kadar uzattı.

A+A-

Irak eski Başbakanı Nuri Maliki, Bağdat'ta yaptığı açıklamada, "Irak'ın yanı sıra Suriye ve Yemen'de yaşanan ve İslam projesine inanmayanların körüklediği günlük çatışmaları unutmamamız gerekir" diye konuştu.

"Düşmanın planları varsa bizim de vardır." diyen Maliki, "Geliyoruz Ninova' operasyonu diğer yüzüyle 'geliyoruz Rakka', 'geliyoruz Halep' ve 'geliyoruz Yemen' operasyonudur." ifadelerini kullandı.

Musul operasyonunda Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin mezhepçi yaklaşımlarından endişe edilirken, Maliki'nin söz konusu operasyonu İran destekli Husilerin silahlı ayaklanmasına sahne olan Yemen'e kadar uzatması dikkat çekti.

Suriye savaşında kilit önem taşıyan Halep'te, Irak, Lübnan ve Afganistan gibi ülkelerden gelen İran yanlısı binlerce Şii milis Esed rejiminin yanında muhaliflere karşı savaşıyor.

Maliki'nin başbakanlığı döneminde IŞİD 2 bin savaşçıyla Musul'u ele geçirmişti. Kentteki 25 bin ordu mensubu IŞİD'e direnmeden üniformalarını geride bırakarak sivil kıyafetleriyle kaçmıştı.

Kaynak: AA ve Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.