Myanmar iç savaşa doğru sürükleniyor

Myanmar iç savaşa doğru sürükleniyor

Birleşmiş Milletler Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, darbenin ardından sivil can kayıplarının arttığı ülke için iç savaş uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, darbenin ardından sivil can kayıplarının arttığı ülke için iç savaş uyarısında bulundu.

BM Myanmar Özel Temsilcisi, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Asya ülkesinin 'daha önce eşi görülmemiş şekilde iç savaş riskiyle karşı karşıya' olduğunu belirterek, Güvenlik Konseyi'ni 'felaket ve kan banyosundan kaçınmak için her türlü yöntemi' kullanmaya davet etti.

BM Güvenlik Konseyi'ne darbe sonrası ülkede yaşanan gelişmeler konusunda kapalı oturumda bilgi veren Burgener, "Gözümüzün önünde Myanmar'da sivil nüfusa yaygın ve sistematik saldırılar gerçekleşiyor. Ordunun müdahalesi çok acımasız ve bu durum iç savaş olasılığını artırıyor." ifadelerini kullandı.

Myanmar'da darbenin ardından 520'den fazla kişi hayatını kaybettiğini hatırlatan Özel Temsilci, ülkedeki durumun hızla kontrolden çıktığını ve olası bir iç savaşın etnik azınlıkların ve Arakanlı Müslümanların durumunu da tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.

Burgener, BM Güvenlik Konseyi'ne elindeki tüm araçları kullanma ve Myanmar'da çok boyutlu bir felaketi önleme çağrısı yaptı.

Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmarlılar 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı.

Güvenlik güçlerinin silahlı müdahalelerinde 520'nin üzerinde gösterici hayatını kaybetti.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

Kaynak: Euronews

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.