Myanmar'da darbe karşıtı gösterilerde ölü sayısı artıyor

Myanmar'da darbe karşıtı gösterilerde ölü sayısı artıyor

Myanmar'da yaklaşık 3 haftadır devam eden darbe karşıtı gösterilerde bir kadın güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonrası hayatını kaybetti.

Askeri cuntanın yönetimi altında bulunan Uzak Doğu ülkesi Myanmar'da yaklaşık 3 haftadır devam eden darbe karşıtı gösterilerde bir kadın güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonrası hayatını kaybetti, 10'u aşkın kişi gözaltına alındı.

Bu gelişmeyle birlikte ülkede devam eden darbe karşıtı gösterilerde ölen sivil sayısı 7'ye, gözaltına alınanların sayısı da 27'ye yükseldi.

Ülkede faaliyet gösteren 3 yayıncı kuruluş Monwya şehrinde vurulan kadının öldüğünü doğrularken, ilk yardım ekibi söz konusu kişinin hastaneye kaldırıldığını ve yaşadığını açıkladı. Myanmar ordusundan konuyla ilgili herhangi bir açıklama ise yapılmadı.

Ülkenin güneyindeki en büyük şehir olan Yangon'da ise güvenlik güçleri belirli cadde ve sokakları kapatırken, göstericilerle polis arasında çatışmalar yaşandı. Güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz, plastik ve gerçek mermi kullanırken, görgü tanıkları çıkan olaylarda aralarında bazı gazetecilerin de bulunduğu sivillerin gözaltına alındığını kaydetti.

Söz konusu gösteriler Myanmar'ın Birleşmiş Milletler (BM) Elçisi'nin 1 Şubat'ta gerçekleşen askeri darbe ve sonrasında yaşanan sürecin durdurulması için BM yetkililerinden "gerekli her yolu kullanarak" yardım istemesi sonrasında gelmişti.

Suu Çii'nin nerede olduğu bilinmiyor

Myanmar'da yaklaşık 1 ay önce gerçekleşen darbe sonrası ülke lideri Aung San Suu Çii ve Devlet Başkanı Win Myint'in de aralarında olduğu üst düzey siyasiler gözaltına alınmıştı. Birçok Batılı devlet olayı kınarken, ülkedeki ordu mensuplarına yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

Devrik Myanmar lideri Aung San Suu Çii'nin ev hapsinde tutulduğu belirtiliyor ancak nerede olduğu hala tam olarak bilinmiyor.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.