NASA'nın Bitmeyen Umudu: Yeni Bir Dünya

NASA'nın Bitmeyen Umudu: Yeni Bir Dünya

NASA, Güneş Sistemi'nin dışında bin 284 yeni gezegenin keşfedildiğini duyurdu.

Amerikan Milli Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) güneş sisteminin dışında bin 284 yeni gezegenin keşfedildiğini duyurdu. NASA uzmanlarınca analizlerin, Kepler uzay teleskopu tarafından keşfedilen gök cisimlerinin gezegen olduğunun kanıtlandığı belirtildi.

Böylece uzay teleskopunun keşfettiği güneş sistemi dışındaki ‘dış' gezegenlerin sayısı bir katından fazla artmış oldu. NASA bilimsel araştırma bölümü başkanı Ellen Stofan, ilerde yeryüzüne benzer bir gezegen bulma ihtimalinin arttığını söyledi. Bir güneşin etrafındaki yörünge üzerinde seyreden gök cisimlerine gezegen deniyor. Gezegenler yıldızlardan farklı olarak ışık üretmeyip güneşin ışığını yansıtıyor.

DW'nin haberine göre, NASA'dan yapılan açıklamada dış gezegenlerin 550 kadarının Dünya gibi küçük ve kayalık olduğu belirtildi. Söz konusu gezegenlerin 9'unun güneşine, hayatın oluşmasının başlıca şartı olan suyun devamlı sıvı özelliğini koruyabildiği mesafede bulunduğu saptandı. Böylece hayata elverişli yörünge üzerindeki dış gezegen sayısı 21'e yükseldi. Kepler teleskopunun teknik özellikleri, söz konusu gezegenlerde hayatın oluşabilmesi için gerekli şartların ne ölçüde var olduğunu ya da oralarda hayat olup olmadığını saptamaya elverişli değil.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.