NATO-Rusya Görüşmesinden Sonuç Alınamadı

NATO-Rusya Görüşmesinden Sonuç Alınamadı

Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhâkının ardından yapılan 2. NATO-Rusya Konseyi'nde taraflar anlaşamadı.

Büyükelçiler düzeyinde Brüksel'deki NATO Karargâhı'nda yapılan toplantıda, başta Ukrayna, Rusya'nın Avrupa'daki askeri faaliyetleri ile 8-9 Temmuz'da Varşova'da yapılan NATO Zirvesi'nde alınan kararlar görüşüldü. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Avrupa-Atlantik güvenliğine dâir en önemli sorunlardan bazılarını ele aldık. Bu, NATO-Rusya Konseyi'nin önemini gösteriyor" dedi.

"RUSYA'NIN SORUMLULUĞU VAR"

NATO üyelerinin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine olan desteğinin sürdüğünü kaydeden Stoltenberg, "Minsk Anlaşması'nın imzacılarının tamamı, taahhütlerine bağlı kalmalı ve Rusya'nın bu konuda çok büyük sorumluluğu var" diye konuştu. 

"FİKİR BİRLİĞİ YOKTU"

NATO Genel Sekreteri, konseyin diyalog açısından önemini sürdürdüğünü vurgulayarak, "Bugün bir fikir birliği yoktu. Ancak her iki taraf da pozisyonuna açıklık getirdi" değerlendirmesini yaptı. Rusya'nın Baltık Denizi'nde hava sahası güvenliğine dâir bir teklif sunduğunu da açıklayan Stoltenberg, "Rusya'nın risk azaltımı önlemlerini uygulamak istediğini göstermesini memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

LAVROV: NATO, RUSYA'DAN DÜŞMAN İMAJI OLUŞTURMAK İSTİYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Hazar Beşlisi Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin Rusya ile NATO ilişkilerine yönelik sorusunu yanıtlarken, “NATO'nun Rusya'da bir düşman imajı oluşturmak istediğini” savundu. "NATO ile olan terörle mücadele, Afganistan'daki NATO güçlerini IŞİD ve diğer radikallerle etkin mücadele için destekleme işbirliği anlaşmalarını biz durdurmadık" diyen Lavrov, NATO'nun NATO-Rusya Konseyi toplantısını yapmalarını istediğini ve Rusya'nın da kabul ettiğini belirtti. Lavrov, "Biz görüşmelerden kaçmayız. Görüşmenin propaganda amaçlı değil, Avrupa kıtasının askeri güvenlik alanındaki siyasetinin sonucu olan durumun ciddiyetine uygun olan bir görüşme olacağını umut ediyorum. Avrupa kıtasında Rusya'yı dışlama politikası uygulanıyor. Bunu Avrupa siyasetçilerin anlayacağını, bu siyasetin değişeceğini ve bunun AGİT ve NATO ile Rusya arasındaki temel anlaşmalar çerçevesinde yapılacağından umutluyum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.