1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. NATO: Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin bedeli ağır olur
NATO: Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin bedeli ağır olur

NATO: Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin bedeli ağır olur

Ukrayna sınırına yığınak yapan Rusya’ya peş peşe uyarılar geldi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

NATO’nun Letonya’da yaptığı dışişleri bakanları toplantısında Ukrayna sınırına yığınak yapan Rusya’ya peş peşe uyarılar geldi. NATO ülkelerinin dışişleri bakanları, ağırlıklı olarak Ukrayna sınırında askeri yığınak yaptığı ve yüz bine yakın asker bulundurduğu belirtilen Rusya ile Belarus’un Polonya, Letonya ve Litvanya sınırındaki göçmen meselesini masaya yatırmak üzere Letonya’nın başkenti Riga’da toplandı. Bugün de devam edecek toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ediyor. Riga’daki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ilk gün oturumları dün akşam saatlerinde tamamlandı. Toplantı öncesinde ise hem NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg hem de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’ya karşı güç kullanmaması konusunda Rusya’yı bir kez daha uyardı.

"Bedeli ağır olur"

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, toplantıya gelişinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın 2014’ten bu yana olan Kırım’ı işgalini işaret ederek, “Rusya tekrar Ukrayna’ya karşı güç kullanırsa bunun büyük bir bedeli olur.” dedi. Büyük bedelden neyi kastettiğinin sorulması üzerine Stoltenberg, “Çeşitli seçeneklerimiz bulunuyor. Daha önce ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulamıştık. Bütün müttefiklerimizin herhangi bir Rus saldırganlığına karşı tam olarak savunulabilmesi için Baltık bölgesinde ve Karadeniz’de bölgede varlığımızı artırmıştık.” dedi.

"Maliyeti yüksek olacak"

İlk gün oturumu sonrası basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, dün gerçekleşen görüşmelerde Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğinin ve Belarus konularının ele alındığını aktardı. Stoltenberg, “Rusya’nın bölgedeki hedefleri hakkında belirsizlik var. Niyetleri değişebilir. Saldırı ihtimalinin ne olduğunun önemi yok. En kötüsüne hazırlıklı olmalıyız.” dedi. NATO olarak Rusya’yı herhangi bir saldırganlıktan caydırmak amacıyla birlik içerisinde hareket edildiğini belirten Stoltenberg, “Rusya’ya şeffaf olması ve gerginliği düşürmesi için çağrı yapıyoruz. Ukrayna’ya karşı herhangi bir saldırgan tutumun yüksek maliyeti, ciddi ekonomik ve siyasi sonuçları olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakı ve sonrası sürece de değinen Stoltenberg, Moskova’nın NATO üyeleri tarafından yaptırım uygulanmasını hafife aldığını ifade etti. Stoltenberg, “Bu kez de üzerinde durduğumuz benzer tedbirler, olası seçenekler bulunuyor ama ayrıntılarına girmek istemiyorum.” diye konuştu.

Ukrayna’nın NATO’ya katılması konusunda yöneltilen soruyu cevaplayan Stoltenberg, Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik bağlantısını ve NATO üyelik sürecini desteklediklerini dile getirdi. Stoltenberg, “NATO üyesi olmak için ittifakın standartlarının karşılanması ve 30 üyenin oy birliği gerekli. Buradaki siyasi mesaj ise şudur; Rusya’nın hiçbir şekilde bu sürece müdahil olma hakkı yoktur. Ukrayna bağımsız ve egemen bir ülkedir. Her egemen ülkenin kendi yolunu seçme hakkı vardır.” ifadelerini kullandı.

ABD'den uyarı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde Rusya’ya uyarılarda bulundu. Bakan Blinken, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile görüşmesinden sonra, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki hareketliliğinden endişe duyduklarını ifade etti. Blinken, Rusya’nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmak için ayrıca ülke içinde çabaları bulunduğunu da dile getirerek, bunların Rusya’nın taktik hamleleri olduğunu, yakından izlediklerini söyledi.

Blinken, “Herhangi yeni bir saldırganlık ciddi sonuçlar doğurur.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

tg-003.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.