"NATO'dan Türkiye Hamlesi"

"NATO'dan Türkiye Hamlesi"

İddiaya göre NATO, Baltık'daki askeri birliklerin Türkiye'ye kaydırılması kararı aldı

Bir süredir Baltık Denizi ve çevresindeki hava sahasını koruma görevini icra etmekte olan Alman ve Fransız askeri birliklerin Türkiye'ye kaydırılacağı iddia edildi.

Bild am Sonntag Gazetesi'nin haberine göre; Türkiye'ye kaydırılacak birlikler, Suriye hava sahasını kontrol etmekte görevlendirilecek. Askeri birliklerin Türkiye'ye gönderilmesi için takvim de belirlendi. Hükümet, 12 Ekim'de yapacağı Bakanlar Kurulu toplantısında asker göndermek için karar alacak ve karar, 12-17 Ekim tarihleri arasında toplanacak Federal Meclis'e gönderilecek. NATO'nun planladığı gibi askerlerin ekim sonu veya kasım başı Türkiye'ye gönderilmesi için meclisin onayı gerekecek.

Meclis, Türkiye'ye asker göndermeye onay vermezse, Alman askerleri IŞİD'e karşı mücadelede yer alamayacak. Alman milletvekilleri ise ancak Türkiye'nin kendilerine İncirlik Üssü'nde görevli Alman askerlerini ziyaret etme izni vermesi durumunda yeni asker göndermeye onay verebileceklerini söylüyor. İktidar ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Savunma Politikaları Sözcüsü Rainer Arnold, bu şartı çok açık bir şekilde dile getirdi. Arnold, "Askerlerimizi ziyaret edebilirsek yeni askerlerin gönderilmesine izin veririz" şeklinde konuştu. Yaşanan yeni gelişme üzerine Ankara'nın da Alman milletvekillerine İncirlik Üssü'nü ziyaret izni vermesi bekleniyor. Bild am Sonntag Gazetesi'nde yer alan habere göre ziyaret 4 Ekim'de gerçekleşecek.

YENİ BÜYÜKELÇİ GELİYOR

Alman Meclisi'nin, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan kararı onayladığı 2 Haziran'dan bu yana, Türkiye, Almanya'da maslahatgüzarı nezdinde temsil ediliyor. Büyükelçi Karslıoğlu yerine Berlin'e büyükelçi olarak atanan Ali Kemal Aydın'ın bu hafta içinde görevine başlaması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.