Nefisi: Körfez ülkeleri İran'a karşı ABD değil Türkiye ile çalışmalı

Nefisi: Körfez ülkeleri İran'a karşı ABD değil Türkiye ile çalışmalı

Kuveytli ünlü siyaset bilimci Abdullah Nefisi "İran tehlikesi"ne karşı Körfez ülkelerinin savunma alanında ABD ile değil Türkiye çalışması tavsiyesinde bulundu.

Kuveytli ünlü siyaset bilimci ve akademisyen Abdullah Nefisi, Körfez ülkelerine Türkiye ile askeri savunma anlaşmaları yapmalarını teklif etti. 

İran tehlikesine karşı ABD'nin güvenli bir partner olmadığını belirten Nefisi, ABD'nin Körfez'den çekiliyor olmasının olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.

Sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Nefisi, İran tehlikesinden korkan Körfez ülkelerine Türkiye ile çalışmalarını, "Türkiye ile ortak savunma anlaşmalarının akıllıca olduğu" tavsiyesinde bulundu.

Biden yönetiminin Basra Körfezi'ndeki hava savunma sistemlerini çekmesi ve bölgedeki ABD askeri varlığının azaltılacağını açıklaması bazı Körfez ülkelerini "İran tehlikesi" konusunda endişeye sevk etmişti.

Pentagon sözcüsü Jessica McNuty bu yaz ABD'nin Basra Körfezi'ni önemli ölçüde boşaltacağını duyurmuştu.

Kaynak: Mepa News

 

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.