New York ve Londra'da Halep protestosu

New York ve Londra'da Halep protestosu

Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik saldırılar, İngiltere'nin başkenti Londra'da ve ABD'nin New York kentinde protesto edildi.

Halep'teki duruma dikkati çekmek amacıyla sosyal medya platformları üzerinden örgütlenen çok sayıda kişi, Londra'daki İngiltere Başbakanlığı binasının önünde bir araya geldi.

Başbakan Theresa May'i, Halep'teki gelişmelere ilgisiz kalmakla eleştiren protestocular, bölgeye havadan gıda yardım bırakması için hükümete çağrıda bulundu.

İngiltere'de yaşayan Türk vatandaşlarının da destek verdiği eylemde katılımcılar, Türk ve Suriye bayraklarının yanı sıra "Bombasız bölgeler gerekli", "Halep'in çocuklarını kurtarın" ve "Sivilleri koruyun" yazılı pankartlar taşıdı, "Halep'i kurtarın", "Özgür Suriye" ve "Esed in aşağı" gibi sloganlar attı.

Başbakanlık önündeki protestonun sona ermesinin ardından bazı göstericiler, Londra'nın en büyük parklarından Hyde Park yakınındaki Suriye'nin Londra Büyükelçiliği'ne gitti.

Elçilik binası önünde gerçekleşen ve yoğun ilginin gösterildiği ikinci protestoda da Suriye rejimi ile Rusya'nın Halep'teki hareketliliği kınanarak, Suriye'de hayatını kaybedenler için dualar edildi.

İMZA KAMPANYASI

İngiliz parlamentosunun internet sitesinin on-line dilekçe sisteminde, İngiliz hükümetinin Suriye'deki kritik kentlerde bulunan sivillere havadan gıda yardımı ulaştırması için imza kampanyası başlatıldı.

Kampanyaya şu ana kadar 45 bin 650 kişinin imza attı.

Sistemde, 10 bin imzaya ulaşılan dilekçelere hükümet teamülen cevap verirken, imza sayısı 100 bini bulduğunda da dilekçenin parlamentoda tartışılması olanağı doğuyor.

SALDIRILAR NEW YORK'TA KINANDI

New York'ta Suriye Halkıyla Dayanışma Komitesi adlı grup tarafından gerçekleştirilen gösteride protestocular, Rusya'nın Manhattan'daki BM Daimi Temsilciliği yakınında toplandı.

Birçoğunun ellerinde kandil bulunan protestocular, saldırıların mağdurlarından bazılarının fotoğraflarıyla Suriye rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah'ı kınayan dövizler taşıdı.

Rejim tarafından düzenlenen saldırıları "soykırım" olarak niteleyen göstericilerin eylemine, New York ve civarında yaşayan Türkler de destek verdi.

Kaynak: AA, Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.