1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Nijerya'da IŞİD-Boko Haram çatışması
Nijerya'da IŞİD-Boko Haram çatışması

Nijerya'da IŞİD-Boko Haram çatışması

Nijerya'nın kuzeydoğusunda IŞİD ile Boko Haram'a bağlı silahlı gruplar arasında çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Nijerya'nın kuzeydoğusunda IŞİD ile Boko Haram'a bağlı silahlı gruplar arasında çatışmaların yaşandığı bildirildi.

2015 yılında IŞİD'e bağlılık yemini eden Boko Haram lideri Ebu Bekir Şekau'nun yaklaşık bir yıl sonra örgütten azledilmesinin ardından bölgedeki yeni IŞİD yapılanması ve Şekau'nun grubu arasındaki gerili yerini çatışmalara bıraktı.

Daha önce bölgede iki taraf arasında oldukça gerilimli süreçlerin yaşandığı ifade ediliyordu. 

Son olarak ise yerel kaynaklara dayandırılan haberlerde, Nijerya'nın kuzeydoğusundaki bölgede IŞİD ile Boko Haram'a bağlı gruplar arasında yaşanan çatışmada iki taraftan onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı aktarıldı.

Araştırmacı Halid Abdurrahman'ın kişisel blogunda yer verdiği detaylara göre, bölgedeki IŞİD yapılanması, eşlerinin Boko Haram ile çalıştığını öne sürdüğü 13 kadını kaçırdı. Boko Haram üyeleri ise eşlerini kurtarabilmek için Nijerya-Nijer sınırındaki IŞİD'e ait askeri merkezlere saldırı düzenlendi.

Aktarılan bilgilere göre, yaşanan çatışmalarda her iki taraftan 40'tan fazla kişi öldü. Yine aktarılan bilgilere görei çatışmalar esnasında 6 sivil de yaşamını yitirdi.

IŞİD'in kaçırdığı ifade edilen 13 kadının akıbeti ise bilinmiyor.

Kaynak: Mepa News

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler