Nijerya'daki salgın nedeniyle iki haftada 150 kişi öldü

Nijerya'daki salgın nedeniyle iki haftada 150 kişi öldü

Nijerya'da salgın hastalıklar nedeniyle son 2 haftada 150 kişinin hayatını kaybetti.

Nijerya’nın Bauchi Valisi Bala Muhammed, eyaletin Azare bölgesinde kolera, menenjit ve sıtma gibi hastalıklar nedeniyle son iki haftada 150 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Muhammed, basına yaptığı açıklamada, bölgede  son iki haftada yaşanan ölümlerin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgisinin olmadığını belirtti.

Ulusal basında çıkan haberlerde, bölgedeki ölümlerin koronavirüs salgınından kaynaklandığı ve hayatını kaybedenlerin sayısının da 300 olduğu iddia edildi.

Azare'ye komşu Jigawa ve Kano eyaletlerinde nisandan bu yana "gizemli hastalık" nedeniyle yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Nijerya Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin son verilerine göre, ülkede 4 bin 641 Covid-19 vakası görülürken, 150 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

10 binlerce sivil Nijer’e sığındı

Öte yandan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Nijerya'da yaşanan şiddet olayları nedeniyle 23 bin kişinin komşu ülke Nijer'e sığındığını açıkladı.

Nisan 2019'dan itibaren toplam 60 bin Nijeryalının Nijer topraklarına sığındığını aktaran BMMYK Sözcüsü Babar Baloch, "Nijerya'nın kuzeyindeki Sokoto, Zamfara ve Katsina eyaletlerinde yaşayanlar, silahlı grupların acımasız saldırıları nedeniyle komşu Nijer'in Maradi bölgesine sığındı" diye konuştu.

Baloch, Nijerya'da yaşanan güvenlik sorunun Nijer'e sıçrama ihtimali olduğunun da altını çizdi.

Nijerya'nın kuzeybatısında son yıllarda yasa dışı silahlı gruplar tarafından düzenlenen saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybetti ya da kaçırıldı.

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.