1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Norveç'te bağımlılara ücretsiz eroin dağıtılacak
Norveç'te bağımlılara ücretsiz eroin dağıtılacak

Norveç'te bağımlılara ücretsiz eroin dağıtılacak

Avrupa genelinde aşırı doz uyuşturucudan ölümlerin en fazla yaşandığı ülkelerden Norveç'te hükümet yeni tedbirler alıyor.

Sputnik
A+A-

Avrupa genelinde aşırı doz uyuşturucudan ölümlerin en fazla yaşandığı ülkelerden Norveç'te hükümet, bağımlılığı ciddi düzeyde olan kişilerin yaşam standartlarını iyileştirmek amacıyla bu kişilere ücretsiz eroin vermeyi test edeceğini duyurdu.

Avrupa Uyuşturucu ve Bağımlılık İzleme Merkezi'ne göre Norveç aşırı doz uyuşturucu kullanımı kaynaklı ölümlerin en fazla yaşandığı ülkelerden biri. 

Ülkede 2015 yılında ölen 1 milyon kişiden 81'i aşırı doz uyuşturucudan hayatını kaybetti.

Norveç hüküemti şimdi  bağımlılığı ciddi düzeyde olan kişilerin yaşam standartlarını iyileştirmek amacyla bu kişilere ücretsiz eroin reçetesi yazmayı test edecek.

Norveç Sağlık ve Sosyal İşler Müdürlüğü bu kapsamda  projeden yararlanacak kişileri ve uygulanacak yöntemi belirleyecek ayrıca maliyetleri hesaplayacak.

Norveç Sağlık Bakanı Bente Hoie Facebook hesabından yaptığı açıklamada " Bu projenin şu anda ulaşamadığımız ve mevcut programların yardımcı olmadığı bazı bağımlıların hayat kalitesini artıracak bir çözüm sağlamasını umuyoruz" dedi.

En erken 2020'de başlayacak

İsviçre, Hollanda ve Daniamrka'da hayata geçirilen veya denenen tıbbi amaçlı eroin terapisi tartışmalı bir konu. 

Ancak  ücretsiz eroin programının savunucuları bunun bağımlıların hayat kalitesini artırdığını, aşırı doz ölüm oranalrını azalttığını ve suç oranını düşürdüğünü vurguluyor. 

Sağlık Bakanlığı proje kapsamında ilk tedavilerin en erken 2020'de başlayacağını açıkladı. Aftenposten gazetesine göre projeden 400'e kadar uyuşturucu bağımlısı yararlanabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler