Norveç'ten Türkiye'ye 'Kuzey Irak' eleştirisi

Norveç'ten Türkiye'ye 'Kuzey Irak' eleştirisi

 Norveç Dışişleri Bakanlığı'ndan TSK'nın Irak'ın kuzeyinde yaptığı operasyonlarına ilişkin açıklamala geldi

Norveç Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın kuzeyindeki operasyonlarına ilişkin, "Türkiye'nin Irak'taki askeri faaliyetleriyle ilgili olarak uluslararası hukuka saygı göstermesini bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

Norveç Sosyalist Parti Milletvekili Freddy Andre Øvstegård, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak toprakları içerisindeki sınır bölgelerinde PKK'ya yönelik operasyonlarına ilişkin sorusuna Dışişleri Bakanı Ine Marie Eriksen Søreide'ye yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Øvstegård, "Dışişleri Bakanı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki Türk askeri operasyonlarını kınayacak mı?" sorusunu yönelitti.

Bakan Ine Eriksen Søreide ise, "Kuzey Irak'ta artan askeri faaliyetten endişe duyuyoruz" başlıklı yanıtında şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'nin sivillerin hayatını, sivil mülkü ve altyapıyı tehlikeye atacak güç kullanımından kaçınmamasından özellikle endişe duyuyoruz. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgelerindeki faaliyetleri hakkında da net olarak belirttiğimiz gibi, Irak’taki askeri faaliyetlerine ilişkin de uluslararası hukuka uymasını bekliyoruz.

Irak Dışişleri Bakanlığı, sivillerin hayatını kaybettiği saldırıların yanı sıra Türkiye'nin Irak'ın egemenliğini ve hava sahasını ihlal etmesini, 4 Mayıs'ta Türk Maslahatgüzarını çağırarak protesto mektubu sundu. Bu mesaj, Irak makamları tarafından 6 Haziran'da Mahmur kampına Türk hava saldırısının ardından yapılan açıklamada tekrarlandı.”

Kaynak: Rudaw

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum