1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Notre Dame Katedrali'nde neden yangın çıktı?
Notre Dame Katedrali'nde neden yangın çıktı?

Notre Dame Katedrali'nde neden yangın çıktı?

Fransa'nın başkentinin sembollerinden Notre Dame Katedrali pazartesi akşamı başlayan yangında büyük zarar gördü.

A+A-

Fransa'nın başkentinin sembollerinden Notre Dame Katedrali pazartesi akşamı başlayan yangında büyük zarar gördü. Peki yangın neden çıktı, söndürme çalışmaları yavaş mı ilerledi, bundan sonra tarihi eseri kurtarmak mümkün olabilecek mi?

Yangın neden çıktı?

Yangının başlamasının ardından hızla soruşturma başlatıldı. Katedralde geçtiğimiz seneden beri restorasyon çalışmaları yapılıyordu. 20 yıldan fazla süreceği sanılan bu çalışmalar için katedrale dev bir iskele kurulmuştu. Yangının da bu iskelenin bulunduğu çatıya yakın bölgelerde restorasyon çalışmalarından kaynaklanan bir nedenden dolayı başladığı sanılıyor.

Paris savcılığı sadece "yangından dolayı kasıtlı olmayan yıkım" nedeniyle soruşturma başlatıldığını belirtti. Soruşturmayı yapan yetkililer vakit kaybetmeden şantiyede çalışan işçi ve yetkililer ile görüşmeye başladı.

Yangın söndürüldü mü?

Yetkililer Şehrin merkezindeki katedralde çıkan yangının "tamamıyla kontrol altına" alındığını alevlerin ise "kısmen" söndürüldüğünü, bazı bölgelerinde söndürme çalışmalarının gece boyunca devam ettiğini açıkladı.

Katedralin çatısının üçte ikisi tamamıyla yandı ve yıkıldı. Tarihi ok kulesi de alevlere yenik düşerek yıkıldı. Tarihi eserin iki kulesi ise yangından etkilenmedi. Kilisedeki tarihi eserlerin zarar görmemesi sağlandı.

Ulusal çapta yardım toplanacak

Tarihi esere alevlerin ne kadar zarar verdiği henüz bilinmiyor. Fakat tamir ve restorasyon çalışmalarının çeyrek asırdan fazla sürmesi dillendiriliyor. Bu dev inşaatın finanse edilebilmesi içinse yangının başlamasından kısa süre sonra ulusal çapta yardım toplanacağı açıklandı. Ülkenin en zengin ailelerinden Pinault da şantiyede kullanılması için 100 milyon euro yardım yapacağını açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler