Obama'nın Temsilcisinden Cerablus Tepkisi: Kabul Edilemez

Obama'nın Temsilcisinden Cerablus Tepkisi: Kabul Edilemez

Obama'nın IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türkiye'nin Cerablus operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sputnik'in aktardığı habere göre ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, sosyal medya hesabı Twitter'dan bazı açıklamalarda bulundu.

McGurk, "Pentagon'un Cerablus açıklamasının" hatırlatıldığı bu ifadelerde bazı beyanlar alıntılandı.

İşte o tweet:

“IŞİD'in olmadığı bölgelerdeki çatışmaları kabul edilemez ve derin bir endişe kaynağı olarak bulduğumuza açıklık getirmek isteriz.”


TÜRKİYE'NİN YPG AÇIKLAMALARININ ARDINDAN GELDİ

Bu açıklama Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Fırat Kalkanı, YPG ve Fırat'ın batısı konularındaki açıklamalarının yapıldığı sırada geldi. Çavuşoğlu 1 saat önce yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

"Menbcç'e eskiden orada yaşayanlar dönmeli. Gerek Cerablus gerekse Afrin'den doğuya doğru başlatılan operasyonun amacı bu bölgeden IŞİD'i temizlemektir. Küçük bir kuvvetle bile IŞİD kontrol ettiği şehirleri terk ediyor, kaçıyor. YPG'nin, hem ABD'nin söz verdiği gibi hem de kendilerinin açıkladığı gibi öncelikle, bir an evvel Fırat Nehri'nin doğusuna geçmesi gerekiyor. Geçmediği takdirde hedef olacaktır. "

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.