Okullarda 'Nutuk' dağıtımını engellediği öne sürülen Milli Eğitim Müdürü görevden alındı

Okullarda 'Nutuk' dağıtımını engellediği öne sürülen Milli Eğitim Müdürü görevden alındı

Milli Eğitim Bakanlığı, Mersin'in Çamlıyayla ilçesindeki 'Nutuk'un dağıtımına yönelik iddialara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, ilçe milli eğitim müdürünün yöneticilik görevinden alındığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Mustafa Kemal'in 'Nutuk' kitabının okullarda dağıtımıyla ilgili medyaya da yansıyan yazışmasına ilişkin olarak Maarif Müfettişleri tarafından soruşturma başlatıldığı anımsatıldı.

Açıklamada soruşturma neticesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürünün görevinden alındığı duyuruldu.

Süreç

Mersin’in Çamlıyayla ilçesindeki Ülkü Ocakları okullarda 'Nutuk'un özeti olduğu ifade edilen, “Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk” adlı kitabı dağıtmak istedi.

Ülkü Ocakları, 7 Nisan 2021’de bir dilekçe ve ekinde kitap örneği ile Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu.

Dilekçe üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Eser İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplanarak kitabı inceledi ve kitabın okullarda dağıtılmasının sakıncalı olacağına kanaat getirdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal imzalı açıklamada, ismi geçen kitabın incelendiği belirtilerek, "Kitabın 25. Sayfasında Osmanlı padişahı Vahdettin’e yönelik ‘soysuzlaşmış, alçak’ ve dönemin Osmanlı Hükümetine yönelik ‘aciz, haysiyetsiz ve korkak’ ifadeleri kullanıldığından, kitabın 5. Sayfasında ‘Öğretmen sopayla vurmuştur’ denilerek öğrencileri olumsuz etkileyebilecek şiddet ve 24. Sayfasında yer alan görselde ‘Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün elinde sigara ile gösterilerek’ öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek ögelere yer verildiğinden söz konusu kitabın öğrencilere dağıtılması uygun görülmemiştir" ifadelerine yer verildi.

instabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.