1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. "Okulların kapalı kalma süresi uzayabilir"
"Okulların kapalı kalma süresi uzayabilir"

"Okulların kapalı kalma süresi uzayabilir"

Kara, okulların kapalı kalmasının yayılmanın önlenmesinde büyük etken olduğunu ifade etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Ülkemizde daha vaka görülecektir. Bugün sayı 47, belki bu 57, 67 de olabilir. Ama dikkat ettiğimiz müddetçe bizim eğrimiz çok küçük kalacak. Önümüzdeki 1,5-2 aylık periyodu da bu şekilde atlatabilirsek o zaman Türkiye bu salgını en başarılı yenen ülkelerden biri haline gelecek" dedi.

Prof. Dr. Kara, okulların kapalı kalma süresinin de durumun seyrine göre değişebileceğini söyledi ve ''Önümüzdeki günlerde ülkemizdeki durumun nasıl seyredeceğine, ülkemizde görebileceğimiz vakaların, içeriden yayılan vakalar mı, yoksa dışarıdan gelen vakalar mı olacağına bağlı olarak bu süre uzayabilir; ama kısalmasını beklemiyorum'' diye konuştu.

Kara, okulların kapalı kalmasının yayılmanın önlenmesinde büyük etken olduğunu ifade etti.

Kara,"Enfeksiyon görülmeye başladıktan sonra okulları kapatırsanız, enfeksiyondaki azalma en iyi ihtimalle yüzde 15'te kalıyor. Yani 100 vaka görecekseniz 85 görüyorsunuz. Ama enfeksiyon daha görülmeden okulları kapatabilirseniz, bu etki minimum yüzde 45 oluyor. Yani 100 vaka yerine en fazla 55 görüyorsunuz, hatta 40'a kadar düşüyor. ifadelerini kulandı.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler