"Önce Erdoğan Öldürülmeliydi"

"Önce Erdoğan Öldürülmeliydi"

Foreign Policy Dergisi skandal bir paylaşım yaparak, 'Başarılı bir askeri darbe için ne gerekir?' diye sorup, 'Önce lider öldürülmeliydi' cevabını verdi.

Dünyanın en etkili dış politika dergisi Foreign Policy, 'Başarılı darbenin ilk kuralı olan hükümetin başını ele geçirme ya da öldürmeyi gerçekleştirmediler' şeklinde tepki çeken bir yorumda bulunurken, ABD'nin eski askerleri de 'darbe olsaydı iyi olurdu' şeklinde ifadeler kullandılar.

Washington D.C.'de Türkiye'de olası darbe olasılıklarının konuşulduğu iddiaları da böylece güçlendi. İşte o yorumlar:

Foreign Policy dertgisinde Edward Luttwak tarafından hazırlanan yazıda şöyle denildi: "Başarılı bir askeri darbe için iki numaralı kural darbenin müdahaleye katılmayan birliklerinin pasifize edilmesi ya da darbeden çok uzak bölgelerde olmasıdır."

ERDOĞAN'I BOŞ BIRAKTILAR

Her şeyden önce hükümetin başını almak ya da öldürmek. Erdoğan'ı taraftarlarına darbeye direniş çağrısı yapabilecek şekilde boşta bıraktılar.

ABD'de ünlü emekli Yarbay Ralph Peters, Fox News'te yaptığı yorumda, "Eğer darbe başarılı olsaydı İslamcılar kaybedecek ve biz kanacaktık" şeklinde konuştu. Ben Shapiro da "İslamcı Başkan Erdoğan'a karşı askeri darbe. Bu çok iyi bir gelişme" dedi.

İngiliz The Economist dergisinde yayınlanan haberde de demokrasinin kurtuluşu takdirle karşılanacağına yine 'Erdoğan senaryoları' çizilerek şu ifadelere yer verildi:

"Birçok ordu mensubu giderek otoriterleşen Erdoğan'dan rahatsızdı."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.