1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Örgüt mensupları 'FETÖmetre' ile deşifre edilecek"
"Örgüt mensupları 'FETÖmetre' ile deşifre edilecek"

"Örgüt mensupları 'FETÖmetre' ile deşifre edilecek"

Tümamiral Cihat Yaycı’nın geliştirdiği ‘FETÖmetre’ uygulamasıyla 4 bin 500 FETÖ mensubunun deşifre edildiği ifade edildi.

NTV Haber
A+A-

FETÖ ile mücadele kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın geliştirdiği “FETÖmetre” uygulaması ile, kripto örgüt mensupları ve onları yönlendiren “mahrem imamlar” deşifre ediliyor. 

Milliyet'te yer alan habere göre, 2016’daki darbe girişiminden sonra her rütbe ve her sınıftan personelin katılımıyla oluşturulan ekip, bu uygulama sayesinde 4 bin 500 FETÖ mensubu denizci asker ile 600 sivil mahrem imamı ortaya çıkardı. Ayrıca örgüt mensuplarının mülakat komisyonlarında geçer not alabilmesi için uyguladığı, “aday numarası şifreleme yöntemi” de tespit edildi.

'FETÖmetre' analizi yapılacak kişi için komutanlıktan elde edilen veriler ile 16 bakanlık ve 25 kamu kurumundan gelen bilgiler, yazılımı Türk mühendislerce yapılan “karar destek programına” yüklenerek, ortaya çıkan sonuçlar uzmanlarca analiz edilmeye başlandı. Uygulama için ilk önce 29 ana kriter belirlendi ve sistem, darbe girişiminde yer aldığı somut delilerle tespit edilen isimler için kullanıldı. 

'FETÖmetre'ye girilen verilerin sonucunda birbirini tanımadıklarını iddia eden darbe sanıklarının bir çok ortak noktası da tespit edildi. Çoğu kurmay olan bu subayların yüksek lisans ya da doktora tez danışmanlarının FETÖ’den yargılanmaları, askeri lise sınavında aynı sorulara doğru ve yanlış cevap vermeleri, aynı ortaokul mezunu olmaları, göreve atandıktan sonra bir çoğunun personel temin merkezleri ile ölçme ve değerlendirme görevlisi olmak istemeleri gibi ortak özelliklerinin tespit edilmesi üzerine 'FETÖmetre' sistemi daha da geliştirildi. 

Böylece 'FETÖmetre' için ana kriter 70’e, alt kriter sayısı ise 249’a çıkarıldı. “Kurunun yanında yaşın yanmasına izin verilmeyecek” anlayışla sistemi yeniden ele alan “FETÖmetre' uzmanlarınca, ana kriterlerden “Bank Asya” için 21, FETÖ mensubu olduğu belirlenen üst düzey subayların sicil amirliğini yaptığı askerler için 7, FETÖ’ye ait kurumlarda yakınları çalışan askerler için 8, askeri lise için 12, okulu bitirme derecesi için ise 6 kriter oluşturularak hata payı en aza indirildi.

DKK’da FETÖ ile mücadele için muvazzaf ve emekli denizci asker ile bunların birinci derece yakını toplam 810 bin kişi 'FETÖmetre' testine alındı. Bu çalışma sonucunda 4 bin 500 FETÖ mensubu denizci asker ile onlardan sorumlu olduğu tespit edilen 600 sivil “mahrem imam” deşifre edildi. Deniz Personel Yönetim Bilgi Sistemi’ne (DPYBS) kayıtlı yaklaşık 1 milyon GSM numarasının ByLock sorgusu yapıldı ve bunlardan bin 500’ünün söz konusu programın kullanıcısı olduğu belirlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler