1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Pakistan'dan Keşmir merkezli Ceyş-i Muhammed grubu lideri hakkında yakalama kararı
Pakistan'dan Keşmir merkezli Ceyş-i Muhammed grubu lideri hakkında yakalama kararı

Pakistan'dan Keşmir merkezli Ceyş-i Muhammed grubu lideri hakkında yakalama kararı

Pakistan, Keşmir merkezli Ceyş-i Muhammed'in lideri Mevlana Mesud Ezher hakkında yakalama kararı çıkardı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Pakistan, Keşmir merkezli direniş gruplarından Ceyş-i Muhammed'in lideri Mevlana Mesud Ezher hakkında yakalama kararı çıkardı.

Pakistan'ın "Terörle Mücadele Mahkemesi", Ezher'in "terörizmin finansmanı" suçlamasıyla tutuklanmasına hükmederek, hakkında yakalama kararı çıkarttı.

Keşmir'de Hint güçlerine yönelik 2019 yılında gerçekleştirilen Pulwama saldırısı sonrasında Pakistan, ülkedeki silahlı gruplara karşı bir tutuklama kampanyası başlatmış durumda.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Leşker-i Tayyibe liderlerinden Zekiyyurrahman Lahvi ve Hafız Said'e toplamda 40 yıldan fazla hapis cezası verilmişti.

Mesud Ezher ve Ceyş-i Muhammed

1968 doğumlu Mesud Ezher, cihat yanlısı faaliyetleriyle tanınan Diyobendi lider.

Keşmir merkezli olmak üzere bölgede faaliyet gösteren Ezher Sovyet-Afgan Savaşı'na katıldı, Somali ve Hindistan gibi bölgelerde de faaliyet yürüttü.

1994 yılında Hindistan tarafından tutuklanan Ezher, 1999'da destekçilerinin bir uçak kaçırması ve Hindistan ile esir takası yapmasıyla serbest bırakıldı.

2000 yılında kurduğu Ceyş-i Muhammed Keşmir'de Hindistan ordusuna yönelik birçok saldırı gerçekleştirdi. Pakistan, Ceyş-i Muhammed'i 2002 yılında terör örgütü olarak kabul etti. Grup halihazırda Avustralya, Kanada, Hindistan, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, ABD, Pakistan, Birleşmiş Milletler ve BRICS (Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika topluluğu) tarafından terör örgütü olarak tanınıyor.

Mesud Ezher'in şu an nerede olduğu bilinmiyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler