1. HABERLER

  2. KUZEY AFRİKA

  3. Papa, Cezayirli direnişçilerin öldürdüğü Fransız misyoneri "aziz" ilan etti
Papa, Cezayirli direnişçilerin öldürdüğü Fransız misyoneri "aziz" ilan etti

Papa, Cezayirli direnişçilerin öldürdüğü Fransız misyoneri "aziz" ilan etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, 1916 yılında Cezayir'de direnişçilerce öldürülen Fransız misyoner Charles de Foucauld'yu aziz ilan etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, 1916 yılında Cezayir'de direnişçilerce öldürülen Fransız misyoner Charles de Foucauld'yu aziz ilan etti.

Vatikan'daki Aziz Petrus Meydanı'nda toplanan 50 bini aşkın kişiye konuşan Francis, aralarında Foucauld'nun da bulunduğu 10 kişinin "aziz" olarak ilan edildiğini açıkladı.

Daha önce Kilise tarafından "şehit" ilan edilen Charles de Foucauld, bu kararla birlikte ölümünden 105 yıl sonra aziz ilan edilmiş oldu.

Foucauld, Fransız işgali altındaki Cezayir'de Hıristiyanlık çalışmaları yürütürken direnişçilerce öldürülmüştü.

Charles de Foucauld kimdir?

1858 yılında Fransa'nın Strasbourg şehrinde doğan Foucauld, Fransız bir asilin soyundan geliyordu. Ataları Haçlı seferlerinde de rol almıştı.

Foucauld, kiliselerde dini bir eğitim aldı ve bir din adamı olarak yetişti. Askeri eğitim de aldı.

1890'lı yılları takiben çeşitli manastırlarda rahiplik yaptı. Rahiplik yaptığı bölgeler arasında Hatay'ın Hassa ilçesindeki Akbez kasabası da bulunuyordu.

1900'lerin başında halen Fransa işgali altında bulunan Cezayir'e gitti. Burada çeşitli yerleşimlerde rahiplik ve misyonerlik yaptı. Özellikle güney bölgelerdeki Tuareglerin arasında yaşayarak Hıristiyanlık inancı için çalıştı. Tuareg ve Berberilerin dilleriyle kültürlerini öğrendi.

Bu dönemde Cezayir'de Fransız işgaline karşı direniş ve çatışmalar da devam ediyordu.

Foucauld, 1916 yılında Senusilere mensup Müslüman Bedevi direnişçilerce kaçırılmak istendi. Kaçırma girişimi sırasında çıkan çatışma sonucunda Foucauld kafasına sıkılan bir kurşunla öldürüldü.

Fransa daha sonra birçok kişiyi Foucauld'nun öldürülmesi olayına karıştığı iddiasıyla idam edecekti.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.