Pentagon, Adnani'nin ölümünü teyit etti

Pentagon, Adnani'nin ölümünü teyit etti

IŞİD liderlerinden Adnani'ye yönelik saldırıyı iki hafta önce duyuran Pentagon, Adnani'nin öldüğü bilgisinin teyit edildiğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), IŞİD'in lider kadrosundan Ebu Muhammed El-Adnani'nin Suriye'nin kuzeyinde iki hafta önce düzenlenen saldırıda öldüğünün doğrulandığını açıkladı.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, 30 Ağustos'ta El-Bab yakınlarında Adnani'yi hedef alan saldırının başarılı olduğu belirtildi.

Açıklamada, "IŞİD'e eleman toplayan, dış terör operasyonlarını yöneten ve örgütün baş propaganda sorumlusu olan Adnani, El Bab yakınındaki saldırıyla muharebe alanından temizlenmiştir." ifadesi kullanıldı.

IŞİD'e yakınlığıyla bilinen Amak haber ajansı, asıl ismi Taha Subhi Fellaha olan IŞİD'in sözcüsü, Adnani'nin Halep çevresinde cephe hatlarını kontrol ederken öldüğünü duyurmuş, Pentagon Adnani'ye yönelik hava saldırısı düzenlediklerini, bunun sonuçlarını değerlendirildiğini bildirmişti. Rus yetkililer ise saldırıyı Rus ordusunun düzenlediğini belirtmiş, Amerikalı yetkililer bunu reddetmişti.

IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'ye yakınlığıyla bilinen İdlib doğumlu Adnani, örgütün sözcülüğünü yapıyordu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.