Peşmerge de Musul'a 'göz koydu': Karış karış Kürdistan toprağıdır

Peşmerge de Musul'a 'göz koydu': Karış karış Kürdistan toprağıdır

Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı, "Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği Ninova Ovası ve diğer coğrafyanın tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır." dedi.

AA'ya konuşan Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Hamid Efendi, Peşmerge güçlerinin Başika'yı tamamen kontrol altına aldığını ve hiçbir tehlike kalmadığını söyledi.

IŞİD'in geride bıraktığı mayın ve bombaların temizliğinin sürdüğünü ifade efen Efendi,"Kısa bir süre içinde resmi daireler ve diğer evlerin kullanıma hazır hâle geleceğini söyleyebilirim. Birkaç gün içinde vatandaşlarımızın evlerine dönmesine izin vereceğiz. Halkımız huzur içinde hayatını sürdürebilecek. Evlerin içinde tek bir bomba dahi kalsa sivillerin geçişine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Örgüte ait tüm tünellerin temizlendiğini ve IŞİD'lilerin etkisiz hâle getirildiğini, 4 örgüt mensubunun da sağ ele geçirildiğini aktaran Efendi, "Tünelleri koruma altına almayı düşünüyoruz. Bunları gelecekteki torunlarımıza bir anı olarak bırakmak istiyoruz. Tüm dünya Peşmerge güçlerinin yerin üstünde ve altında teröristlerle amansız bir savaş verdiğini ve onları yendiğini bilsin" diye konuştu.

Efendi, "Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği Ninova Ovası ve diğer coğrafyanın tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır. Peşmerge, DEAŞ'tan kurtardığı bu bölgelerden hiçbir şekilde çekilmeyecektir. Kanla özgürleştirdiğimiz bu yerleri başka hiçbir güce teslim etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.


[Fotoğraf: AA]

IŞİD'in elinde kalan bölgeler olduğuna vurgu yapan Efendi, Barzani'nin emir vermesi durumunda oraları da kurtarabileceklerine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Başkomutan Mesut Barzani emir verirse DEAŞ'ın elinde kalan ve Kürdistan'a ait olan diğer bölgeleri de kurtarıp silahlı güçlerimizin kontrolüne vereceğiz. Ancak halihazırda Başkomutan, güçlerimizi yerleştirmemiz ve savunmayı güçlendirmemiz yönünde herhangi bir talimat göndermiş değildir. Hendek kazmaya da başlamadık. Eğer emir gelirse Musul'un sol tarafı olarak bilinen doğu cephesini kontrol edebiliriz. Çünkü biz orayı da Kürdistan toprağı olarak kabul ediyoruz."

Musul'un en büyük bölgelerinden biri olan Başika, Ağustos 2014'te IŞİD'in eline geçmiş ve Peşmerge güçlerinin 7 Kasım'da başlattığı operasyon sonucunda 10 Kasım'da tamamen kontrol altına alınmıştı. IŞİD'in eline geçmesinden önce Başika'da Ezidi ve Şahbek Kürtleri ile Sünni Araplar ve Asuri Hristiyanlar yaşıyordu.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.