Peşmerge'ye IŞİD'e Karşı Mali Destek

Peşmerge'ye IŞİD'e Karşı Mali Destek

ABD'nin, IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlar nedeniyle Peşmerge'ye ilk mali yardımı yaptığı ifade edildi

Rûdaw'ın haberine göre; Cemal Muhammed, ABD'nin Peşmerge Güçleri'ne göndereceği mali yardımın bir bölümünün "Uluslararası Kürdistan Bankası"na yatırıldığını ifade etti.

Cemal Muhammed, “Gönderilen para IŞİD'le savaşta ABD'nin Peşmerge Güçleri'ne verdiği mali destektir” dedi.

Söz konusu meblağ, Peşmerge Bakanlığı'na bağlı 14 Tugay, 4 askeri eğitim merkezi ve 5 Alay'a dağıtılacak.

Muhammed, peşmergelerin maaşının yakın zamanda Maliye Bakanlığı ve Peşmerge Bakanlığı tarafından dağıtılacağını belirtti.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yaver, protokol uyarınca Washington ile Erbil'in, peşmergelerin maaşlarını ortaklaşa ödeyeceğini, birkaç ay içinde de peşmergenin tüm maaşının ödenmesine çalışılacağını aktarmıştı.

12 Temmuz'da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin huzurunda, ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Elissa Slotkin ile Savunma Bakanı Kerim Sincari askeri protokole imza atmıştı.

IŞİD'le savaş bitene dek geçerli olan anlaşmanın bir yıl yürürlükte kalacağı tahmin ediliyor.

Anlaşmaya göre, Washington ilk aşamada Peşmerge Güçleri'ne 415 milyon dolar verecek.

Erbil ile Washington arasında varılan protokolün siyasi ayağı da bulunuyor.

29 Haziran'da ABD'nin Irak'la imzaladığı 2 milyar 700 milyon dolarlık askeri anlaşma gereği de, Bağdat, Peşmerge Güçleri'ne aktarılması amacıyla Erbil'e 200 milyon dolar ödeyeceği kaydedilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.