PKK, Diyarbakır Saldırısını Üstlendi

PKK, Diyarbakır Saldırısını Üstlendi

PKK’nın askeri kanadı HPG'den Diyarbakır'daki saldırı ile alakalı açıklama geldi.

Diyarbakır’daki Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Trafik Denetleme İstasyonu’na bombalı araçla düzenlenen saldırıyı üstlendi. Saldırının, örgütün kuruluş yıldönümü ve ‘Öcalan’ın tecrit altına tutulması’ gerekçesiyle yapıldığı belirtildi.

Geçen 15 Ağustos’ta Diyarbakır’daki trafik denetleme istasyonuna bombalı araçla saldırı düzenlenmiş, sekiz kişi yaşamını yitirmişti.

Saldırıda 10 tondan fazla patlayıcı kullanıldığı, bombalı aracın infilak ettirildiği yerde yaklaşık yedi metre derinliğinde çukur oluştuğu tespit edilmişti.

İnternet sitesinden açıklama yapan HPG, saldırıyı üstlendi.

Örgüt, saldırıyı PKK’nın kuruluş yıldönümü ve ‘Öcalan’ın tecrit altına tutulması’ nedeniyle gerçekleştirdiğini açıkladı.

Saldırıda 28 polisin yaşamını yitirdiğinin öne sürüldüğü açıklamada,“Eylem anında patlamanın şiddetiyle yakında bulunan benzinlikte bir sivilin yaşamını yitirdiği bilgisi de edinilmiştir” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.