PKK, Musul Operasyonu'na katılacak mı?

PKK, Musul Operasyonu'na katılacak mı?

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, PKK'nın IŞİD'e karşı düzenlenecek operasyona katılımı ile ilgili soruyu cevapladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında bir soru üzerine “PKK'yı çok açık bir şekilde terör örgütü olarak değerlendiriyoruz. PKK'nın Musul operasyonunda yer almasını desteklemiyoruz.” dedi.

AA'nın aktardığı habere göre; Tükiye'nin PKK'ya karşı halkını korumasını desteklediklerini belirten Toner, “Türkiye, PKK saldırılarına karşı halkını korumak için her hakka sahiptir.” diye konuştu.

Toner, PKK ile Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki diğer Kürt grupları birbirinden ayırdıkları iddiasını tekrar ederek, PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin IŞİD'e karşı önemli bir güç olduğunu ileri sürdü.

Toner'a ayrıca Irak milletvekili Avatif Naime'nin PKK'ya Bağdat'ta ofis açmaları yönünde yaptığı çağrıya ilişkin soru yöneltildi.

Iraklı vekilin çağrısını görmediklerini söyleyen Toner, 'PKK'nın bir terör örgütü' olduğunu tekrarladı ve “Elbetteki bunu desteklemeyiz.” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.