Polis eylemcilere kiliseden ateş açtı

Polis eylemcilere kiliseden ateş açtı

Brezilya'da polis, kemer sıkma politikalarını protesto eden göstericilere kiliseden ateş etti.

Rio'daki Katolik yetkililer, polisin "işgalini" kınadı ve olayın araştırılacağı sözü verdi.

Göstericilerin büyük kısmını aylardır maaşları ödenmeyen kamu işçileri oluşturuyor.

BBC'nin haberine göre; Rio polisi, bütçenin görüşüldüğü il meclisi binası önünde toplanan göstericilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombasıyla müdahale etti.

Yaşanan çatışma sırasında bazı polisler, meydana bakan bir kiliseye girerek buradan göstericilere plastik mermilerle ateş etti.

Olaylar sırasında gösterici ve polislerden yaralananlar oldu.

Dışarıda çatışma yaşanırken, meclis binası içinde siyasiler Rio kentinin eyalet bütçesindeki 5 milyar dolardan fazla açığı kesintilerle kapatma planlarını oyluyordu.

Protestolara katılan Rio Petrol İşçileri Sendikası Sözcüsü Ronald Moreno, "Bugün burada sadece kamu çalışanları yok, tüm halk var. Bu yolsuzluğa karşı bir savaş. Siyasiler oylarını halka karşı kullanıyor, lükslerinden vazgeçmek istemiyorlar" dedi.

Rio'da bulunan BBC muhabiri Julia Carneiro son haftalarda benzer protestolar düzenlendiğini, ancak dün yaşananların şu ana kadarki en şiddetli çatışmalar olduğunu belirtti.

Brezilya federal hükümeti geçen ay Rio kentinin hesaplarını dondurarak borçlarını ödemesini talep etmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.