1. SAVUNMA SANAYİ

  2. Polonya ile ABD arasında 6 milyar dolarlık Abrams anlaşması
Polonya ile ABD arasında 6 milyar dolarlık Abrams anlaşması

Polonya ile ABD arasında 6 milyar dolarlık Abrams anlaşması

Polonya Millî Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ABD’nin ürettiği M1A2 Abrams tanklarından 250 adet satın alacağını duyurdu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

NATO üyesi Polonya’nın Millî Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ülkesinin kara savunmasını güçlendirmek amacıyla, ABD’nin ürettiği M1A2 Abrams tanklarından 250 adet satın alacağını duyurdu. Bakan, bu konudaki anlaşmanın toplam bütçesinin de 6 milyar Dolar’ı bulacağını açıkladı.

Yeni ekipman Polonya ordusunun Sovyet dönemi tanklarının yerini alacak ve eski müttefik-yeni düşman Rusya'ya karşı daha büyük bir caydırıcılık yaratmaya yardımcı olacak.

Diğer birçok Doğu Avrupa ülkesi gibi Polonya da Moskova yönetiminin 2014'te Ukrayna'dan Kırım'ı ilhak etmesinden bu yana artan Rus yayılmacılığından rahatsız.

Blaszczak düzenlediği basın toplantısında, ciddi miktardaki bu askerî alımın, Polonya’nın yaşadığı güvenlik tehditlerine bir cevap niteliğinde olduğunu belirterek, “Hem Polonya, hem de NATO ittifakı olarak en öncelikli görevimiz, potansiyel bir saldırganı caydırmak. O saldırganın nerede olduğunu da hepimiz biliyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan, Polonya'nın Abrams tanklarına ve beraberindeki lojistik-eğitim paketine 23.3 milyar Zloti (6 milyar Dolar) harcayacağını, ayrıca altyapıyı yenileyip mühimmat da satın alacağını sözlerine ekledi.

Son dönemde silahlanmaya hatırı sayılır bir bütçe ayırdığı gözlenen Varşova hükûmeti, geçen Mayıs ayında da Türkiye'den 24 adet silahlı insansız hava aracı satın alacağını açıklamıştı. Polonya, bu ilttifak içi alışverişle Türk yapımı insansız hava araçları satın alan ilk NATO üyesi oldu.

Kaynak: Defense Here

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler