1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Polonya ile Ukrayna arasında tahıl anlaşması
Polonya ile Ukrayna arasında tahıl anlaşması

Polonya ile Ukrayna arasında tahıl anlaşması

Ukrayna tahılı Litvanya üzerinden diğer ülkelere gönderilecek.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Polonya ve Ukrayna Litvanya'yı da kapsayan ve Ukrayna tahılının diğer ülkelere geçişini hızlandıracak bir karara imza attıklarını açıkladı.

Üçlü bir çevrimiçi toplantının ardından basın açıklamasında bulunan Polonya Tarım Bakanı Robert Telus, "Önemli bir konuda anlaşmaya vardık" dedi. 

Bakan, "Yarından itibaren, Litvanya üzerinden transit geçen tahıllar için Ukrayna-Polonya sınırında yapılacak kontroller Litvanya topraklarında, Litvanya limanında gerçekleştirilecek". ifadelerini kullandı.

AB'nin Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan'a Ukrayna tahılı ithal etmemelerini sağlayan kararının 15 Eylül'de sona ermesinin ardından Polonya, Macaristan, Slovakya ve Romanya, AB'nin karar almaması halinde kısıtlamaları tek taraflı uzatabileceklerini açıklamıştı.

Polonya'nın Avrupa Birliği (AB) kararına rağmen ithalata ambargo koyduğunu açıklamasından bu yana iki ülke arasında varılan ilk anlaşma böylece imzalanmış oldu. 

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki 20 Eylül 2023'te yaptığı açıklamada, Ukrayna'dan yapılacak ek ithalatın Varşova tarafından yasaklanacağı uyarısında bulunmuştu.

Polonya ekim ortasında genel seçimlere gidecek.

Kaynak: Euronews

x.gif

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.