1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Pompeo: Suudi Arabistan İsrail'i tanımak için ABD'ye şart koştu
Pompeo: Suudi Arabistan İsrail'i tanımak için ABD'ye şart koştu

Pompeo: Suudi Arabistan İsrail'i tanımak için ABD'ye şart koştu

ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Suudi Arabistan'ın İsrail'i tanıma konusunda ABD'ye bir şart koştuğunu ve kendisinin bu şarta hak verdiğini belirtti. Peki o şart nedir?

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo the Telegraph'a verdiği röportajda Suudi Arabistan-İsrail ilişkilerine değindi.

Pompeo kendi döneminde Suudi Arabistan'ın İsrail'i tanımak için ABD'nin İran'a karşı daha sert bir tavır takınmasını şart koştuğunu belirtti. 

Bu konuda Suudi Arabistan'a hak verdiğini ifade eden Pompeo, "Bu ülkeler İran'ın meydan okumalarına karşılık ABD'nin daha güçlü bir liderlik göstermesini talep ediyorlar." dedi ve bunun gerçekleşmesi durumunda İsrail'i tanıyan Arap rejimlerinin sayısında artış olabileceğini ifade etti.

Pompeo'nun dışişleri bakanlığı döneminde Arap rejimlerinden Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Sudan ve Fas İsrail'i tanımış, böylece İsrail'i daha önceden tanıyan Mısır ve Ürdün'le beraber İsrail'i tanıyan Arap rejimi sayısı altıya yükselmişti.

Suudi Arabistan'ın İsrail'i tanımada ABD'ye önce Irak'ın İsrail'i tanıması şartını da öne sürdüğü iddia ediliyor.

Arap rejimlerinin İsrail'i tanıması ABD'nin hükümetler üstü dış politika hedefleri arasında yer alsa da bu konunun Biden yönetimince Trump yönetiminde olduğu kadar önemsenmediği belirtiliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.