1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Prof. Ceyhan'dan Kurban Bayramı uyarısı
Prof. Ceyhan'dan Kurban Bayramı uyarısı

Prof. Ceyhan'dan Kurban Bayramı uyarısı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kurban Bayramı’nda koronavirüsten korunma yollarına dikkat çekerken, ziyaretlerin 20 dakikadan fazla olmaması gerektiğini söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Yaklaşan bayram sırasında alınması gerek önlemleri ve muhtemel riskleri açıklayan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bayram ziyaretlerinin '20 dakikayı geçmemesi' gerektiğini söyledi.

Yeni Şafak’a konuşan Ceyhan, şu açıklamalarda bulundu:

"Yaşı büyük kişiler hastalığı ağır olarak atlatıyorlar. Biz aslında onları ziyaret ederek, riske atmış oluyoruz. Bir virüsün bulaşmasını etkileyen iki faktör var. Birincisi virüsün miktarı iki temasın süresi. Kapalı bir ortamda iki kişiden biri virüs taşıyorsa, sadece nefes alıp verse dahi 50 dakika içinde virüsün bulaşabilir. Ağzımızda maske var, alçak sesle konuşursak ve mümkün olduğunca konuşmayı az tutarsak ziyaretlerin 15-20 dakikayı geçmemesinde yarar var."

"Bayramlaşma açık alanda olmalı"

"Bayram boyunca akraba ziyaretlerini 4 güne yayarak, kalabalık olmayacak şekilde gerçekleştirmek gerekiyor. Mümkün olduğu kadar asansör kullanılmamalı. Bayramlaşma açık alanda olmalı. Balkonu verandası olsa daha güzel, yoksa bayramlaşılan alan çok iyi havalandırılmalı. El öpme, sarılma gibi aktivitelerden kaçınılmalı."

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler