1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Putin: Durum 2. Dünya Savaşı Öncesini Andırıyor
Putin: Durum 2. Dünya Savaşı Öncesini Andırıyor

Putin: Durum 2. Dünya Savaşı Öncesini Andırıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mevcut Avrupa ile Rusya olan ilişkileri İkinci Dünya Savaşı öncesi konjönktüre benzetti.

A+A-

Almanya’nın Sovyetler Birliği’ni işgalinin 75. yıldönümünde Rusya Devlet Başkabı Duma’da konuştu.

Putin Batı ülkelerini suçladı ve şartların II. Dünya Savaşı öncesiyle benzerlik gösterdiğini iddia etti:

“Her devlete eşit yaklaşan bir güvenlik sistemine ihtiyaç var. Diyaloğa açığız fakat II. Dünya Savaşı öncesinde de olduğu gibi herhangi bir olumlu adım ya da cevap göremiyoruz. Tam aksine NATO saldırgan söylemini geliştiriyor ve sınırlarımız yakınındaki agresif hareketlerini arttırıyor. Bu şartlarda bizler de ülkemizin savunmasını güçlendirmek zorundayız.”

Putin’e cevap NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den geldi. Stoltenberg diyalog kanallarının açık olmasının önemine vurgu yaptı:

“Önemli olan özellikle de tansiyonun yüksek olduğu zamanlarda NATO ile Rusya arasındaki diyalog ortamının korunabilmesi. Biraraya gelmemiz, konuşmamız, gerilimi azaltacak her ne gerekiyorsa onu yapmamız ve yanlış hesapları, yanlış anlaşılmaları önlememiz önemli.”

Ukrayna krizi ve Kırım’ın ilhakını bu kez batı ve kuzey yönünde bir Rus harekatının izlememesi için NATO Baltık ülkeleri ve Polonya’ya birlik yerleştirmeye hazırlanıyor. NATO güçlerinin geçtiğimiz haftalarda Polonya’da yaptığı tatbikat da Rusya’nın tepkisini arttırmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.